Home Z Życia Stadniny Z życia Stadniny „El Omari (Enzo – Embra / Monogramm)”

Z życia Stadniny „El Omari (Enzo – Embra / Monogramm)”

Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię”

Johann Wolfgang Goethe

Kasztanowaty EL OMARI (Enzo – Embra / Monogramm), zajmujący boks ogiera czołowego w Stadninie Koni Michałów to ogier, którego użycie powinno być poważnie rozważane w trakcie planowania programów hodowlanych.

Ten reprezentant rodu Saklawi I jest synem amerykańskiego ogiera ENZO, którego linia męska: MAGNUM PSYCHE – PADRONS PSYCHE – PADRON, zasłynęła z talentu pokazowego, zdobywając liczne tytuły. Równie ceniony ENZO zaznaczył w Polsce swoją obecność jako reproduktor, zostawiając wyróżniające się potomstwo, m.in. klacze: PALABRA, PERESPA, PIACOLLA, WITONIA czy ogiery: ALBANO, EMPIRE oraz wspomiany EL OMARI.

Rodowód EL OMARIEGO ze strony matki, klaczy EMBRA, to prawdziwy crème de la crème, sięgający poprzez EMILDĘ i EMANACJĘ do klaczy EMIGRACJA, której wpływ na kształt i jakość michałowskiego stada jest oszałamiający.

Sam EL OMARI już jako roczniak zwrócił na siebie uwagę, zdobywając tytuł Wiceczempiona Jesiennego Pokazu Ogierów Młodszych w Janowie Podlaskim, by rok później nie tylko powtórzyć ten sukces, ale i dodać do swoich osiągnięć tytuł Drugiego Wiceczempiona Polski Ogierów Młodszych. Natomiast w wieku 5 lat został mianowany Czempionem Polski Ogierów Starszych podczas Narodowego Pokazu Koni Arabskich, co było ukoronowaniem jego dorobku pokazowego. EL OMARI każdorazowo zachwycał grono sędziowskie nie tylko typem oraz budową, ale przede wszystkim doskonałym, efektownym ruchem z tzw. luźnej łopatki.

Potomstwo ogiera EL OMARI, przyprawia nas o szybsze bicie serc podczas pokazów hodowlanych. W macierzystej stadninie udowodnił swoją wartość jako reproduktor zostawiając klasowe potomstwo. Pierwszą klaczą, którą chciałbym przywołać jest klacz o rzeźbionej głowie, POGANINKA (od Pentra po Poganin), która z zawrotną punktacją 94.17, wygrała klasę i zdobyła tytuł Czempionki Wiosennego Pokazu Klaczy w Białce i Najlepszego Konia Pokazu (2017). Kolejny triumf odniosła w Nowych Wrońskach. Z pierwszym miejscem w klasie i notą 93.13 pkt., opuściła pokaz jako Czempionka Klaczy Młodszych Al Khalediah European Horse Festival (2017). Niezaprzeczalnie najważniejszym osiągnięciem POGANINKI było uzyskanie tytułu Wiceczempionki Europy w Weronie (2019), gdzie otrzymała łączną notę 93.13 pkt. POGANINKA na każdym z wymienionych pokazów była doskonale prezentowana przez Pawła Syliwoniuka.

Wracając wspomnieniami do ubiegłorocznego Wiosennego Młodzieżowego Pokazu w Białce należy przytoczyć ciemnogniadą córkę ogiera EL OMARI od klaczy PARMANIA (Kahil Al Shaqab – Parmana / Al Maraam), PESALINĘ, która zachwyciła grono sędziowskie. Artur Łojowski zaprezentował wszystkie jej atuty, przez co bardzo pewnie wygrała klasę, otrzymując 92,83 pkt. W finałowej rozgrywce czempionatowej przypadł jej złoty medal czym udowodniła, że sobotnie zwycięstwo nie było przypadkowe.

Michałowskie wychowanki po ogierze EL OMARI spełniły także pokładane w nich nadzieje podczas Narodowego Pokazu w Janowie Podlaskim, 2020. W tym miejscu chciałbym się skupić na występie klaczki ELGAROLIA od klaczy ELGANZA (Sanadik El Shaklan – El Ghazala / Ekstern), prowadzonej przez Pawła Syliwoniuka. ELGAROLIA wygrała klasę klaczek dwuletnich z notą 92,50 pkt. z wysokimi ocenami za typ oraz głowę i szyję. W niedzielnym Czempionacie Polski Klaczek Młodszych zdeklasowała konkurentki i zdobyła najwyższe trofeum, co napawało nas dumą.

Na użycie ogiera EL OMARI w 2016 roku zdecydowała się Stadnina Koni w Białce, a w wyniku skojarzenia go z także kasztanowatą klaczą BINT ERMINA po Kabsztad, pojawił się na świecie ogierek BELMARI, odnoszący niemałe sukcesy na arenie pokazowej. Na swoim koncie ma tytuły Drugiego Wiceczempiona Wiosennego Pokazu Młodzieży, Wiceczempiona Ogólnopolskiego Czempionatu Ogierów Młodszych oraz dwukrotnego Wiceczempiona Polski Ogierów Młodszych. SK Janów Podlaski w ubiegłym sezonie stanówkowym także sięgnęła po nasienie EL OMARI, a wynikom tych skojarzeń będziemy mogli przyjrzeć się już wkrótce, bowiem na liście wyźrebień 2021 odnotowano po nim źrebięta.

EL OMARI ma dla mnie podwójną wartość, nie tylko przekazuje swoje predyspozycje pokazowe potomstwu, ale również zasłynął jako ojciec klaczy FERRMARIA od Fermata po Poganin, która w 2019 roku dała po michałowskim ogierze MORION zjawiskowego i niepokonanego na ringach pokazowych ogierka FERRUM. Wierzę, że jego młode córki, rozpoczynające swoje kariery hodowlane zapiszą się jako wybitne klacze-matki.

Nasz tegoroczny przychówek po EL OMARI pozwala nam bardzo optymistycznie patrzeć w przyszłość. Moja odpowiedź na pytanie: Czy warto użyć go w hodowli? brzmi: Tak! Chciałabym zwrócić uwagę na cechy, które przekazuje swojemu potomstwu, a więc głowę z szerokim czołem, z niewiarygodnie skróconą częścią pyskową, a jednocześnie z dobrze ukształtowaną częścią potyliczną. Co ważne, EL OMARI daje źrebięta w długich liniach, z dynamicznym i efektownym ruchem. Reproduktor jest dostępny w tegorocznej ofercie stanówkowej SK Michałów.

Weronika Sosnowska

starszy specjalista ds. hodowli koni

Stadnina koni Michałów

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Więcej...