Świetna wiadomość dla polskich hodowców koni czystej krwi arabskiej!

Nasienie ogiera WARES (Piruet x Wernera / Tallin), reprezentanta rodu Kuhailan Afas or.ar., będzie dostępne dla polskich właścicieli klaczy czystej krwi arabskiej wpisanych do PASB z 50% zniżką.

Źrebięta, które urodziły się w tym roku w Stadninie Koni Michałów po ogierze WARES (Piruet x Wernera / Tallin), są bardzo obiecujące i napawają nas dużą dawką optymizmu. Z przyjemnością obserwujemy ich rozwój.

WARES (Piruet x Wernera / Tallin) pozostanie do dyspozycji polskich hodowców do końca lipca 2021 r.

 

W drugim dniu gonitw otwarcia sezonu wyścigów konnych na Torze Służewiec, tj. 2 maja, nasz 4-letni ECHARON (Ontario HF x Echara / William) trenowany i dosiadany przez Małgorzatę Kryszyłowicz w      6. gonitwie o Nagrodę KABARETA minął celownik na piątej pozycji pokonując dystans 2000 m na mocno elastycznym torze w czasie 2:30.1.

Jednakże występ ECHARONA (Ontario HF x Echara / William) nie był jedyną dawką emocji jakie przeżywaliśmy. W swoim debiucie nasz 3-letni kasztanowaty ESCALOS (Kurier x Emosa / DA Adios) przekroczył linię mety na trzeciej pozycji w 1. gonitwie dla koni 3-letnich czystej krwi arabskiej II grupy hodowli krajowej, które nie biegały. ESCALOS jest trenowany przez Małgorzatę Łojek, a w niedzielę był dosiadany przez k.dż. S.Abaev. Dystans 1600 m na także bardzo elastycznym torze pokonał w czasie 2:01.9.

Pod poniższymi linkami znajdują się retransmisje z gonitw przygotowane przez zespół Służewiec iTV.

Dzień 2, Gonitwa 6

ECHARON (Ontario HF x Echara / William)

Dzień 2, Gonitwa 1

ESCALOS (Kurier x Emosa / DA Adios)

 

 

Już jutro, tj. 1 maja, na warszawskim Torze Służewiec, nastąpi otwarcie długo wyczekiwanego sezonu wyścigowego. Niestety tym razem z powodu obostrzeń epidemicznych bez udziału publiczności, aczkolwiek organizator umożliwi nam śledzenie wydarzeń na torze poprzez transmisje online udostępnioną na stronie internetowej: www.torsluzewiec.pl.

Przygotowanie do sezonu wyścigowego to bardzo ważny okres. Wybór stawki koni, kadry trenerskiej to decyzje, które mają ogromny wpływ na sukces i jego wagę.

W nadchodzącym sezonie na torach wyścigowych zobaczymy 22 konie wyhodowane i własności Stadniny Koni Michałów. To potomkowie michałowskich ogierów GANGES (Monogramm x Garonna /Fanatyk), FORMAN (Wachlarz x Formia/Gazal Al Shaqab), ZŁOTY MEDAL (QR Marc x Złota Orda / Pesal), EMPIRE (Enzo x Emira / Laheeb), EL OMARI (Enzo x Embra / Monogramm), EKSTERN (Monogramm x Ernestyna / Piechur) oraz ogierów obcych ONTARIO HF (Monarch AH x HF Orzonna / Pepton) , KURIER (Egis x Kazna / Anchar), WARES (Ontario HF x  Wienerva / Santhos).

W najbliższą niedzielę, tj. 2 maja, do boksu w maszynie startowej wejdzie nasz 4-letni ECHARON (Ontario HF x Echara / Wiliam), który będzie dosiadany przez swoją trenerkę, Małgorzatę Kryszyłowicz. Powalczy o zwycięstwo i zgarniecie Nagrody Kabareta w Gonitwie dla 4-letnich ogierów i klaczy czystej krwi arabskiej.

Nagroda Kabareta to gonitwa, której początki sięgają 1980 roku. Kabaret (Bandos x Kreolka / Nabor) to ogier urodzony w 1973 roku i wyhodowany w Stadninie Koni w Janowie Podlaski. Był reprezentantem rodu Ibrahim or.ar. Biegał przez trzy sezony w barwach stajni trenera Andrzeja Walickiego, wygrywając Derby w 1977 roku. Nagrodę Kabareta wygrywali m.in. derbiści: Saszetka (1981), Piechur (1984), Wilczur (1987), Emael (trzykrotnie:1992-94)) oraz Druid (1998). Jeżeli ECHARON wygra, a należy nadmienić, że jest typowany do zwycięstwa, dostanie się do tego zaszczytnego grona.

"Podróże są wyzwaniem, walką, zwycięstwem. A powroty miłością."

Barbara Kosmowska, Niebieski autobus

Dzisiaj o 7:45 nad ranem nasza WILDONA (Shanghai EA x Wilda / Gazal Al Shaqab) przekroczyła bramę wjazdową Stadniny Koni Michałów. W ten sposób wróciła z długiej i dalekiej podróży. Z dumą reprezentowała macierzystą stadninę, początkowo w barwach dzierżawcy, a następnie w barwach Stadniny Koni Michałów. Zdobyła wiele prestiżowych nagród, w tym tytuł Wiceczempionki 22. Sharjah International Arabian Horse Festival na początku marca br. Jesteśmy z niej bardzo dumni. Jednocześnie cieszymy się ogromnie z jej powrotu.

WILDONA czuje się świetnie. Odpoczywa po długiej podroży, otoczona naszą troskliwą opieką. Wkrótce zostanie włączona do macierzystego stada, tak abyśmy w przyszłym roku mogli cieszyć się z jej potomstwa.

Dzisiaj, tj, 12 kwietnia, został rozstrzygnięty przetarg na zakup koni oferowanych przez Stadninę Koni Michałów. Zainteresowanie było ogromne, co nas niezwykle cieszy. Aż 6 z 8 koni znalazło nowych właścicieli. Już wkrótce wyjadą w drogę do nowych domów w Polsce, we Francji, Holandii oraz w Niemczech.

Serdeczne gratulacje dla nowych właścicieli. Z niecierpliwością wyczekujemy informacji, zarówno o sukcesach hodowlanych, jak i tych sportowych.

Zgodnie z regulaminem przetargu z dnia 12 kwietnia
poniżej publikujemy zaktualizowana listę koni. Na oferty czekamy do 15 kwietnia 2021 roku. 

Lista Koni

Formularz ofertowy

Z wielkim żalem informujemy, że dziś w nocy, nagle i niespodziewanie odszedł nasz wieloletni pracownik, kolega oraz przyjaciel, śp. Krzysztof Skrzypek.

Całe swoje życie zawodowe poświęcił Stadninie Koni Michałów, która była dla niego drugim domem. Kochał to miejsce całym sercem. Zapamiętamy go jako człowieka ciepłego, pogodnego i życzliwego. Był profesjonalistą. Jego doświadczenie i umiejętności były ogromne. To właśnie jego dłonie jako pierwsze dotykały większości źrebiąt rodzących się co roku w Stadninie. Będzie nam go bardzo brakowało.

Składamy wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie oraz Najbliższym.

Zarząd oraz Pracownicy

Stadniny Koni Michałów

12 kwietnia 2021 Stadnina Koni Michałów zaprasza na kolejny w tym roku przetarg na zakup koni czystej krwi arabskiej. Nadchodząca oferta obejmuje zarówno młode, obiecujące klaczki oraz niezajeżdżone wałachy.

Zapraszamy do składania ofert!

Lista Koni

Warunki

Formularz ofertowy

Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię”

Johann Wolfgang Goethe

Kasztanowaty EL OMARI (Enzo – Embra / Monogramm), zajmujący boks ogiera czołowego w Stadninie Koni Michałów to ogier, którego użycie powinno być poważnie rozważane w trakcie planowania programów hodowlanych.

Ten reprezentant rodu Saklawi I jest synem amerykańskiego ogiera ENZO, którego linia męska: MAGNUM PSYCHE – PADRONS PSYCHE – PADRON, zasłynęła z talentu pokazowego, zdobywając liczne tytuły. Równie ceniony ENZO zaznaczył w Polsce swoją obecność jako reproduktor, zostawiając wyróżniające się potomstwo, m.in. klacze: PALABRA, PERESPA, PIACOLLA, WITONIA czy ogiery: ALBANO, EMPIRE oraz wspomiany EL OMARI.

Rodowód EL OMARIEGO ze strony matki, klaczy EMBRA, to prawdziwy crème de la crème, sięgający poprzez EMILDĘ i EMANACJĘ do klaczy EMIGRACJA, której wpływ na kształt i jakość michałowskiego stada jest oszałamiający.

Sam EL OMARI już jako roczniak zwrócił na siebie uwagę, zdobywając tytuł Wiceczempiona Jesiennego Pokazu Ogierów Młodszych w Janowie Podlaskim, by rok później nie tylko powtórzyć ten sukces, ale i dodać do swoich osiągnięć tytuł Drugiego Wiceczempiona Polski Ogierów Młodszych. Natomiast w wieku 5 lat został mianowany Czempionem Polski Ogierów Starszych podczas Narodowego Pokazu Koni Arabskich, co było ukoronowaniem jego dorobku pokazowego. EL OMARI każdorazowo zachwycał grono sędziowskie nie tylko typem oraz budową, ale przede wszystkim doskonałym, efektownym ruchem z tzw. luźnej łopatki.

Potomstwo ogiera EL OMARI, przyprawia nas o szybsze bicie serc podczas pokazów hodowlanych. W macierzystej stadninie udowodnił swoją wartość jako reproduktor zostawiając klasowe potomstwo. Pierwszą klaczą, którą chciałbym przywołać jest klacz o rzeźbionej głowie, POGANINKA (od Pentra po Poganin), która z zawrotną punktacją 94.17, wygrała klasę i zdobyła tytuł Czempionki Wiosennego Pokazu Klaczy w Białce i Najlepszego Konia Pokazu (2017). Kolejny triumf odniosła w Nowych Wrońskach. Z pierwszym miejscem w klasie i notą 93.13 pkt., opuściła pokaz jako Czempionka Klaczy Młodszych Al Khalediah European Horse Festival (2017). Niezaprzeczalnie najważniejszym osiągnięciem POGANINKI było uzyskanie tytułu Wiceczempionki Europy w Weronie (2019), gdzie otrzymała łączną notę 93.13 pkt. POGANINKA na każdym z wymienionych pokazów była doskonale prezentowana przez Pawła Syliwoniuka.

Wracając wspomnieniami do ubiegłorocznego Wiosennego Młodzieżowego Pokazu w Białce należy przytoczyć ciemnogniadą córkę ogiera EL OMARI od klaczy PARMANIA (Kahil Al Shaqab – Parmana / Al Maraam), PESALINĘ, która zachwyciła grono sędziowskie. Artur Łojowski zaprezentował wszystkie jej atuty, przez co bardzo pewnie wygrała klasę, otrzymując 92,83 pkt. W finałowej rozgrywce czempionatowej przypadł jej złoty medal czym udowodniła, że sobotnie zwycięstwo nie było przypadkowe.

Michałowskie wychowanki po ogierze EL OMARI spełniły także pokładane w nich nadzieje podczas Narodowego Pokazu w Janowie Podlaskim, 2020. W tym miejscu chciałbym się skupić na występie klaczki ELGAROLIA od klaczy ELGANZA (Sanadik El Shaklan – El Ghazala / Ekstern), prowadzonej przez Pawła Syliwoniuka. ELGAROLIA wygrała klasę klaczek dwuletnich z notą 92,50 pkt. z wysokimi ocenami za typ oraz głowę i szyję. W niedzielnym Czempionacie Polski Klaczek Młodszych zdeklasowała konkurentki i zdobyła najwyższe trofeum, co napawało nas dumą.

Na użycie ogiera EL OMARI w 2016 roku zdecydowała się Stadnina Koni w Białce, a w wyniku skojarzenia go z także kasztanowatą klaczą BINT ERMINA po Kabsztad, pojawił się na świecie ogierek BELMARI, odnoszący niemałe sukcesy na arenie pokazowej. Na swoim koncie ma tytuły Drugiego Wiceczempiona Wiosennego Pokazu Młodzieży, Wiceczempiona Ogólnopolskiego Czempionatu Ogierów Młodszych oraz dwukrotnego Wiceczempiona Polski Ogierów Młodszych. SK Janów Podlaski w ubiegłym sezonie stanówkowym także sięgnęła po nasienie EL OMARI, a wynikom tych skojarzeń będziemy mogli przyjrzeć się już wkrótce, bowiem na liście wyźrebień 2021 odnotowano po nim źrebięta.

EL OMARI ma dla mnie podwójną wartość, nie tylko przekazuje swoje predyspozycje pokazowe potomstwu, ale również zasłynął jako ojciec klaczy FERRMARIA od Fermata po Poganin, która w 2019 roku dała po michałowskim ogierze MORION zjawiskowego i niepokonanego na ringach pokazowych ogierka FERRUM. Wierzę, że jego młode córki, rozpoczynające swoje kariery hodowlane zapiszą się jako wybitne klacze-matki.

Nasz tegoroczny przychówek po EL OMARI pozwala nam bardzo optymistycznie patrzeć w przyszłość. Moja odpowiedź na pytanie: Czy warto użyć go w hodowli? brzmi: Tak! Chciałabym zwrócić uwagę na cechy, które przekazuje swojemu potomstwu, a więc głowę z szerokim czołem, z niewiarygodnie skróconą częścią pyskową, a jednocześnie z dobrze ukształtowaną częścią potyliczną. Co ważne, EL OMARI daje źrebięta w długich liniach, z dynamicznym i efektownym ruchem. Reproduktor jest dostępny w tegorocznej ofercie stanówkowej SK Michałów.

 

Weronika Sosnowska

starszy specjalista ds. hodowli koni

Stadnina koni Michałów

 

Ogier Equator (QR Marc x Ekliptyka / Ekstern) jest koniem, który w ostatnich dniach budzi ogromne zainteresowanie opinii publicznej, co jest dla mnie całkowicie zrozumiałe. Korzystając ze sposobności, chciałbym przybliżyć wszystkim zainteresowanym szczegóły oraz rozwiać w miarę możliwości wszystkie wątpliwości.

Ogier Equator zgodnie z zapisami umowy od lipca 2019 do 31 stycznia 2021 przebywał w dzierżawie w Al Makhldiat Stud z siedzibą w Arabii Saudyjskiej. W miarę zbliżania się terminu wygaśnięcia umowy dzierżawy wysyłaliśmy drogą mailową korespondencję dotyczącą powrotu Equatora do Polski, jednak nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi. Już wtedy podejrzewałem, że milczenie ze strony Al Makhldiat Stud może oznaczać chęć bezprawnego przetrzymania przez nich należącego do nas ogiera, na co jako osoba odpowiedzialna za Stadninę Koni Michałów, nie mogłem pozwolić.

Wiedziałem, że nie mogę dopuścić do sytuacji, że nieuczciwy partner biznesowy zaanektuje bezkarnie naszą własność, tak jak stało się to w przypadku janowskiej klaczy Encarina, która, do tej pory nie powróciła do macierzystej stadniny.

W związku z faktem, iż wszelkie próby bezpośredniego kontaktu z dzierżawcą w celu omówienia powrotu Equatora do Stadniny Koni Michałów były bezskuteczne, rozpoczęliśmy wielotorowe działania mające na celu sprowadzenie ogiera do kraju. W lutym br. wystąpiliśmy do Ambasady Arabii Saudyjskiej z prośbą o pomoc i wsparcie w odebraniu ogiera od dzierżawcy. Równolegle 12 lutego br. Stadnina Koni Michałów podpisała umowę o współpracy z Al Jawaher Stud z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zapisy powyższej umowy zakładały przewiezienie Equatora z Arabii Saudyjskiej do Dubaju oraz jego udziału w DIAHC 2021 (Dubai International Arabian Horse Championship 2021), a następnie powrót do Polski.

Według założonego planu Equator miał przybyć do Dubaju na początku marca 2021 roku. Były dzierżawca stale odmawiał przekazania ogiera w ręce Al Jawaher Stud, przetrzymując go jako „zakładnika” i żądając najpierw praw do zakupu ogiera za kwotę nieadekwatną do jego wartości oraz oświadczenia o odstąpieniu od roszczeń finansowych i administracyjnych w związku z zakończoną umową dzierżawy. Na to oczywiście nie mogłem wyrazić zgody.

Equatora udało się „wyrwać” dopiero w środę w godzinach wieczornych, stąd też jego przyjazd do Dubaju miał miejsce w czwartek 18 marca.

Z uwagi na późny przyjazd Equatora na DIAHC 2021, Al Shaqran Stud, właściciel ogiera E.S. Harir, złożył protest, który niestety został uwzględniony i Equator na godzinę przed występem decyzją administracyjną został skreślony z listy uczestników. Wszyscy pamiętamy zwycięstwo Equatora w 2018 roku podczas Czempionatu Świata Koni Arabskich w Paryżu. Zwycięstwo nad ogierem E.S. Harir nie spotkało się z akceptacją jego właściciela, który odmówił wyjścia do dekoracji. Rozumiem, że w Dubaju Al Shaqran Stud także obawiało się występu i konkurencji Equatora, stąd ich dramatyczne działania mające na celu pozbawienia go możliwości wyjścia na ring i sięgnięcia po zwycięstwo. Cała sytuacja jest bezprecedensowa.

Bardzo szanujemy wszystkich naszych partnerów biznesowych i tego samego oczekujemy od nich. Nigdy nie pozwolimy na bezprawne i bezumowne zaanektowanie naszych koni. Zawsze będziemy walczyć o ich powrót do macierzystej Stadniny, gdzie jest ich miejsce.

Pragnę także podziękować Al Jawaher Stud za współpracę oraz ogromne zaangażowanie w odebraniu Equatora i przewiezieniu go do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Na chwilę obecną planowana jest droga powrotna Equatora do Polski. Wszyscy wyczekujemy dnia, kiedy przekroczy bramę wjazdową Stadniny i wejdzie do przygotowanego dla niego boksu. Uznamy wtedy, że „Operacja EQUATOR” zakończyła się pomyślnie.

 

Marek Romański

p.o. Prezesa Zarządu

SK Michałów Sp. z o.o.

Występ michałowskiej WILDONY (Shanghai EA x Wilda / Gazal Al Shaqab) podczas Dubai International Arabian Horse Championship odbywającego się w dniach 18-20 marca z Zjednoczonych Emiratach Arabskich oglądaliśmy w ogromnych emocjach. Przepięknie przygotowana przez zespół Privilege SFQ i poprowadzona przez Raphael'a Curti'ego wygrała klasę klaczy 7-9 letnich zdobywając 93,70 pkt, w tym komplet „20” za typ. Pokonała swoją najbliższą konkurentkę Bint Hazy Al Khalediah ocenami za ruch, więc sobotni czempionat zapowiadał się imponująco.

Niestety w finałowej rozgrywce WILDONA nie znalazła uznania wśród grona sędziowskiego. Wprawdzie dwóch z nich typowało ją do zdobycia tytułu Czempionki Klaczy Starszych, aczkolwiek nie wystarczyło to do zdobycia medalu.

Dla nas jest najpiękniejsza, wyjątkowa i niepowtarzalna!

WILDONA, czekamy z niecierpliwością na Ciebie w domu!

Link do występu WILDONY:

https://www.youtube.com/watch?v=Aazdwm9Xt8Y

 

W ubiegłą niedzielę, tj. 7 marca, swoje 24. urodziny obchodziła klacz ESPADRILLA (Monogramm x Emanacja / Eukaliptus), natomiast wczoraj swoje 26. urodziny świętowała jej stajenna koleżanka, kasztanowata klacz EMOCJA (Monogramm x Emigracja / Palas), zamieszkująca sąsiedni boks w stajni numer 1. ESPADRILLA i EMOCJA to dwie z trzech pozostałych w michałowskim stadzie córek epokowego ogiera Monogramm (Negatraz x Monogramma / Knippel), sprowadzonego do Stadniny Koni Michałów przez jej wieloletniego dyrektora i hodowcę Ignacego Jaworowskiego.

ESPADRILLA jako pierwsze źrebię dała Esmirnę po ogierze Werbum (Wojsław x Werda / Piechur), która wyrosła na niezwykle żeńską klacz, a przede wszystkim doskonałą matkę, zasilając michałowskie stado w dwie córki po ogierze El Nabila B (Kubinec - 218 Elf Layla Walayla B / Assad) - Eskarinę i Eliharę oraz córkę po ogierze Pegasus (Gazal Al Shaqab - Pepesza / Eukaliptus), Esmorę. Esmirna została sprzedana na Aukcji Pride of Poland w 2012 roku, a zakupiła ją stadnina Halsdon Arabians z Wielkiej Brytanii. Na szczególną uwagę zasługuje dobrze znana z ringów pokazowych gniada córka ESPADRILLII po ogierze Om El Shahmaan – Emandilla, która na swoim koncie ma m.in tytuły „Top Five” Czempionatu Europy Klaczy Starszych, Praga (2020), „Top Five” Czempionatu Polski Klaczy Starszych, Janów Podlaski (2015,2020), "Top Ten" Czempionatu Świata Klaczy Starszych, Paryż (2017), Wiceczempionka Wiosennego Pokazu Młodzieży Klaczy Młodszych, Białka (2012), Druga Wiceczempionka Polski Klaczy Młodszych, Janów Podlaski (2012), „Top Five” Czempionatu Europy Klaczy Młodszych, Moorsele (2012), „Top Ten” Czempionatu Świata Klaczy Młodszych, Paryż (2012), Wiceczempionka Wrocławskiego Weekendu Koni Arabskich Klaczy Młodszych, Wrocław (2011). Do stada michałowskich klaczy matek zostały włączone także dwie córki ESPADRILLI, Espana po ogierze QR Marc, której córka Espenita po ogierze Morion (Kahil Al Shaqab - Mesalina / Ekstern) w tym roku zawojuje ringi pokazowe oraz Eskariolla po Vitorio TO, która obdarzyła nas kilkanaście tygodni temu obiecującą klaczką po ogierze Chimeryk (Eryks x Chimera / Emigrant).

Z kolei kasztanowata EMOCJA jest kojarzona zwłaszcza jako matka klaczy Ejrene po ogierze Gazal Al Shaqab, która osiągnęła najwyższą cenę na Aukcji Pride of Poland 2012. Została zakupiona za niebagatelną kwotę 440 tys Euro przez Ajman Stud ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zostawiwszy w stadzie córkę po Eden C, Edithę. W chili obecnej posiadamy jej córkę po semantycznym Eksternie (Monogramm - Ernestyna / Piechur) - siwą EDITORIĘ, z którą wiążemy wielkie nadzieje hodowlane.

W stadzie zadebiutowała także jako matka ostatnia córka EMOCJI po ogierze Emerald J, Emesta.

W stadninie kultywujemy takie dni. To dla nas prawdziwe święto oraz ogromne wyróżnienie, że możemy obcować w klaczami, których wkład w hodowlę koni arabskich na całym świecie jest tak ogromny. Każda okazja do spojrzenia im głęboko w oczy i poklepana po szyi jest doceniana i mamy nadzieję, iż będą z nami jeszcze długo!

Zgodnie z przyjętym przez nas zwyczajem jubilatki otrzymały tort, który w szczególności zasmakował EMOCJI:)

STO LAT, ESPADRILLA! STO LAT, EMOCJA!