Home Aktualności EQUATOR. Koń, który ogrzewa swoim blaskiem!

EQUATOR. Koń, który ogrzewa swoim blaskiem!

EQUATOR (QR Marc x Ekliptyka / Ekstern) reprezentuje ród Saklavi I. Ten wspaniały ogier w licznymi tytułami na swoim koncie jest bezpośrednim potomkiem Czempionów Świata: ogiera QR MARC, syna ogiera MARWAN AL SHAQAB, który jest z kolei potomkiem ogiera GAZAL AL SHAQAB, którego wpływ na polski program hodowlany był ogromny. Kolekcja tytułów EQUATORA jest imponująca. Został wybrany Czempionem Wiosennego Pokazu Młodzieży, Czempionem Polski Ogierów Młodszych i Starszych, Czempionem Europy Ogierów Młodszych i Starszych oraz zdobył prawie pełną amerykańską trójkoronę będąc Czempionen Pokazu w Scottsdale, Czempion Pokazu Las Vegas Arabian Breeders Cup oraz Wiceczempionem Stanów Zjednoczonych.

”EQUATOR to jest taka gwiazda, że trudno znaleźć odpowiednie słowa, żeby go opisać. Koń utytułowany i koń, którego wszyscy znają. Jego kariera była imponująca, chociaż musiał trzy razy zawalczyć o należny mu tytuł Czempiona Świata, który otrzymał w 2018 roku. Stałem przy nim na rozprężani, kiedy ogłoszono werdykt sędziów i bardzo się cieszyłem, że wreszcie zdobył to najwyższe trofeum.” – mówi Mariusz Liśkiewicz, Główny Specjalista d.s. Treningu i Prezentowania Koni w Stadninie Koni Michałów

Pierwsze źrebięta EQUATORA w michałowskiej stadninie urodziły się w 2014 r. i udowodniły swoją jakość na ringach pokazowych. Wśród nich należy wymienić ogiera DONG od klaczy Demeter (Wojsław x Drabora / Borek), który otrzymał tytuł Czempiona Polski Ogierów Młodszych w 2017, klacz PONTIĘ od klaczy Polonica (Ekstern x Panika / Eukaliptus), Wiceczempionkę Wiosennego Pokazu Klaczy Rocznych i ogiera Dastan od Dama Pik (Enzo x Dama Kier / Gazal Al Shaqab), Czempiona Wiosennego Pokazu Młodzieży Ogierów Rocznych.

EQUATOR (QR Marc x Ekliptyka / Ekstern) podczas Czempionatu Narodowego Koni Czystej Krwi Arabskiej Janów Podlaski 2014
Photo: Wiesław Pawłowski

To czym EQUATOR wyróżnia się na tle konkurencji to jego niepowtarzalny charakter. „Doskonale tego konia znałem, gdyż wychowywałem go od roczniaka, kiedy trafił do mnie do stajni pokazowej do treningu w 2011 roku. Ja pamiętam jego historię młodzieżową zupełnie inaczej niż innych koni trenowanych przeze mnie. To był koń dobrze poukładany, mimo że pochodził od matki, klaczy Ekliptyka, która była niezwykle trudna w treningu ze względu na swoją nadpobudliwość. EQUATOR miał zupełnie inny charakter. Był bardzo posłuszny, grzeczny, ułożony i przyjazny dla człowieka. Nie był złośliwy, co się często zdarza u młodych ogierków. Nigdy w trakcie naszej przyjaźni nie próbował dominować nad prezenterem. Pamiętam doskonale nasz występ podczas Narodowego Czempionatu w Janowie Podlaskim w 2014 roku, gdzie moim zdaniem EQUATOR wygrał siłą spokoju i prawidłową prezentacją. Świetnie się ruszył, doskonale pokazał się „na stój” i wygrał.” – wspomina dalej Mariusz Liśkiewicz.

EQUATOR (QR Marc x Ekliptyka / Ekstern) podczas Czempionatu Narodowego Koni Czystej Krwi Arabskiej Janów Podlaski 2014
Photo: Wiesław Pawłowski

W 2015 roku EQUATOR został wydzierżawiony do Aljassimya Farm, gdzie przebywał dwa sezony. To była doskonała decyzja dla obu stron, gdyż właśnie potomstwo EQUATORA podbija teraz międzynarodowe ringi pokazowe. Musimy w tym miejscu wspomnieć o sukcesie 3-letniej klaczki Mona Lisa Aljassimya, która osiągając bardzo dobry wynik 92,17 pkt zajęła trzecie miejsce w klasie oraz o zwycięstwie 3-letniego ogierka Momayz Aljassimya podczas I Katara International Arabian Horse Festival.

„EQUATOR to ogier wspaniały, zjawiskowy, pożądany przez wszystkich. Prawdziwa gwiazda. Muszę przyznać, że jestem jedną z osób, która ogrzała się w jego blasku.” – podsumowuje Mariusz Liśkiewicz.

W sierpniu bieżącego roku ogier EQUATOR został zakupiony podczas Aukcji Pride of Poland za kwotę 450 000 EURO przez stadninę Al Rajhiat Stud z Arabii Saudyjskiej. W miniony weekend zachwycił nas kolejny raz na ringu pokazowym podczas Czempionatu Świata Koni Czystej Krwi Arabskiej w Paryżu i odebrał należny mu tytuł Platynowego Czempiona Świata.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Więcej...