Home Aktualności KONNY HUBERTUS ŚWIĘTOKRZYSKI W MICHAŁOWIE

KONNY HUBERTUS ŚWIĘTOKRZYSKI W MICHAŁOWIE

W niedzielę 6 listopada w Stadninie Koni Michałów odbyło się doroczne święto jeźdźców i myśliwych pod nazwą Konny Hubertus Świętokrzyski. Organizatorami imprezy byli Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, Gmina Michałów oraz SK Michałów, a partnerami wydarzenia zostali Powiat Pińczowski oraz Gmina Pińczów. Imprezę wspomógł sponsor – firma Gomar z Pińczowa.

Po raz pierwszy impreza miała charakter otwarty, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Dopisali nie tylko jeźdźcy i powożący zaprzęgami, wydarzeniu sprzyjała też piękna pogoda. Pośród malowniczych zakątków stadniny odbyła się tradycyjna gonitwa za „lisem”, w której wzięło udział ponad 20 jeźdźców i której zwyciężczynią została Julia Zabojszcza, lecz nie była to jedyna atrakcja przygotowana dla licznie zgromadzonej publiczności. Organizatorzy przygotowali kilka pokazów specjalnych, które odbyły się w krytej ujeżdżalni. Michałowskiego Hubertusa uświetnił pokaz zwierząt hodowlanych, koni i krów wyhodowanych w stadninie. Publiczność miała okazję podziwiać ogiera czystej krwi arabskiej Ptolemeusza, srebrnego medalistę tegorocznego Narodowego Pokazu w Janowie Podlaskim oraz cztery klacze pokazowe: Wildanovą, Parantellę, El Mariellę i Elgarolię. Do koni czystej krwi dołączyły dwie klacze małopolskie maści tarantowatej, Turnia i Balladyna, ogierek szetlandzki miniaturowy Ursus oraz krowa rasy Jersey Werbena 72, tegoroczna wice-czempionka Ogólnopolskiej Wystawy Bydła Hodowlanego w Minikowie, wraz z trzema cielętami rasy Jersey. Miłośnicy koni arabskich mogli również podziwiać występ dwóch amazonek w polskich strojach historycznych, Marty Jaros na ogierze Złoty Medal i Iwony Sternak na klaczy Karamea, a Oliwia Kowal z pobliskiej stajni La Posada i michałowskiej hodowli ogier arabski czystej krwi Elgoriusz, stanowiący własność amazonki, zaprezentowali niezwykłą więź łączącą jeźdźca i konia.

Paweł Staszczak z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, który wraz z rotmistrzem Robertem Mazurem reprezentującym również Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii imienia 13. Pułku Ułanów Wileńskich poprowadził niezwykle ciekawy pokaz strojów kawaleryjskich z różnych epok oraz pieszej potyczki na szable. Po przeniesieniu imprezy na zewnętrzny plac konkursowy uczestnicy Hubertusa mieli okazję zobaczyć konny pokaz władania szablą i lancą oraz gotowanie na żywo w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich Szydłowianki. Kolejną atrakcją były zawody w powożeniu, w których wystartowało aż 11 zaprzęgów. Zawody amatorskie odbyły się dzięki pomocy zaprzęgowego Szeleść Team z Klikowej, a sędziowali je m. in. profesjonalni sędziowie jeździeccy Katarzyna i Sebastian Widalscy. W kategorii zaprzęgów jednokonnych zwyciężył Damian Szeleść (0 pkt karnych w czasie 62.76 s), a w kategorii zaprzęgów parokonnych zwycięzcą został Paweł Pełka (3 pkt karne w czasie 85.74 s). Brawurowy przejazd najmłodszego uczestnika Bartka Banacha (3 pkt karne w czasie 81.03 s) zapewnił mu zwycięstwo w kategorii zaprzęgów parokonnych kuców.

Jak na prawdziwego Hubertusa przystało, uczestnicy mogli skosztować pysznego bigosu przygotowanego przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego imienia Bolesława Chrobrego w Chrobrzu, a na licznych stoiskach ustawionych w stadninie zakupić lokalne wyroby. Na zakończenie imprezy przygotowano biesiadę myśliwską z grillem.

Sukces wydarzenia i frekwencja uczestników pozwalają mieć nadzieję, że Hubertus w Michałowie stanie się imprezą cykliczną i to ważne święto jeźdźców i myśliwych na stałe zawita do kalendarza michałowskich imprez.

Zdjęcia: Karolina Misztal

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Więcej...