W dniach 25 i 26 czerwca w Modliszewicach odbyła się XV Świętokrzyska Wystawa Zwierząt Hodowlanych, która od 15 lat towarzyszy cyklicznej imprezie o nazwie „Dzień Otwartych Drzwi”. Wystawa to doskonała okazja do zaprezentowania dorobku świętokrzyskich rolników oraz firm z nimi współpracujących. Stadnina Koni Michałów zaprezentowała stawkę krów rasy jersey i rasy polskiej holsztyno-fryzyjskiej, odnosząc niebywały sukces. Michałowskie jerseye zdobyły tytuły Czempionki i Wiceczempionki w kategorii krów pierwiastek natomiast holsztyno-fryzy wyhodowane w Lubczy, gospodarstwie należącym do spółki, zostały uhonorowane tytułami Czempionki i Wiceczempionki zarówno w kategorii krów pierwiastek jak i w kategorii krów w drugiej laktacji. Ogromnie cieszy nas fakt, że jedna z czempionek rasy polskiej holsztyno-fryzyjskiej, AGA 123 (Altadrago – Aga 110 / Impression), urodzona w 2018 roku w Lubczy, uzyskała tytuł Superczempionki całej wystawy.
Jednak to nie jedyne osiągnięcia michałowskich krów w tym sezonie. 21 czerwca podczas Mlecznej Gali w Warszawie, organizowanej przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka, krowy z Michałowa zdobyły nagrodę dla najlepszego pod względem wydajności stada krów rasy jersey w Polsce.
Jeszcze wcześniej, bo 5 maja, podczas uroczystej gali Mleczne Laury 2022 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, michałowskie krowy zdobyły najwięcej nagród ze wszystkich wystawców. P.o. prezesa, Monika Słowik, odebrała w imieniu stadniny nagrody w następujących kategoriach:
– Najwyższa wydajność stada – stada powyżej 150 sztuk (Lubcza)
– Najwyższa wydajność stada HO – stada powyżej 150 (Lubcza)
– Najwyższa wydajność stada w rasie JE (Michałów)
– Najwyższa wydajność krów powyżej 100 tysięcy (Lubcza)
– Najwyższa wydajność krów w stadzie RW (Lubcza)
– Najlepszy hodowca według suchej masy (SK Michałów sp. z o.o.)
– Wyróżnienie za najlepszą oborę pod względem indeksu ekonomicznego w rasie PHF odmiany RW (SK Michałów sp. z o.o.).
Liczne zwycięstwa krów wyhodowanych w Michałowie i Lubczy cieszą. Nie byłyby one możliwe bez ciężkiej pracy i zaangażowania wykwalifikowanych pracowników z zootechnikami i weterynarzami na czele: Marzeną Liśkiewicz, która ma pod opieką michałowskie jerseye, Darią Róg, zajmującą się stadem rasy polskiej holsztyno – fryzyjskiej w Lubczy oraz Agnieszką i Bartoszem Kozłowskimi, odpowiedzialnymi za nadzór weterynaryjny nad obydwoma stadami.
Z niecierpliwością oczekujemy na kolejną Ogólnopolską Wystawę Bydła Hodowlanego, która odbędzie się 2 i 3 lipca w Minikowie koło Bydgoszczy.