Home Aktualności Stadnina Koni Michałów gościła studentów wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego

Stadnina Koni Michałów gościła studentów wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego

2 i 3 kwietnia Stadnina Koni Michałów miała przyjemność gościć studentów kierunku Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po raz pierwszy zjazd słuchaczy studiów podyplomowych odbył się właśnie w Michałowie pod czujnym okiem kierownika, dr hab. inż. Ewy Jodkowskiej i jej zastępcy, dr inż. Izabeli Bek-Kaczkowskiej. Sobotni poranek upłynął uczestnikom zjazdu na obejściu wszystkich michałowskich stajni, gdzie o życiu codziennym stadniny opowiadała p.o. prezesa zarządu SK Michałów, mgr inż. Monika Słowik w asyście mgr inż. Marty Jaros, michałowskiego specjalisty ds. hodowli koni. Ostatnim punktem obchodu było Europejskie Centrum Rozrodu Koni, z którego uczestnicy udali się na halę pokazową, gdzie zaprezentowano kilka koni hodowli i własności stadniny przeznaczonych do pokazów oraz wałacha rasy małopolskiej o efektownej tarantowatej maści. Prezentacja wzbudziła niekłamany zachwyt uczestników i zakończyła się wspólnym zdjęciem, do którego poza studentami i pracownikami stadniny zapozował małopolski tarantowaty wałach BASZKIR i siwa klacz czystej krwi arabskiej EL ESMERA.

Po zwiedzeniu stadniny i obejrzeniu koni przyszedł czas na część teoretyczną zjazdu. Pierwszy wykład ukazujący aktualną sytuację w stadninach koni i stadach ogierów nadzorowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wygłosił mgr inż. Andrzej Stasiowski, główny specjalista ds. hodowli koni w KOWR. Kolejną prelegentką była Monika Słowik, która omówiła temat dobrostanu koni w michałowskiej stadninie ze szczególnym uwzględnieniem żywienia różnych grup wiekowych. Natomiast program i perspektywy rozwoju koni rasy małopolskiej przedstawiła mgr inż. Katarzyna Wiszowaty, zamykając tym samym sobotnią część seminaryjną.

Wczesnym rankiem w niedzielę studenci podzieleni na dwie grupy mieli okazję zobaczyć, jak wygląda poranny obrządek w michałowskich stajniach. Następnie obie grupy spotkały się w Starym Magazynie, aby wysłuchać kolejnych wykładów. O porządku dnia i sezonowości w SK Michałów opowiedziała Monika Słowik, a szczegóły dziedziczenia umaszczeń koni przybliżyła słuchaczom prof. dr hab. Anna Stachurska. Po zapoznaniu się z teorią uwarunkowań genetycznych dotyczących poszczególnych maści studenci mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę podczas ćwiczeń praktycznych. Ostatnim prelegentem zjazdu był mgr inż. Jerzy Białobok, wieloletni dyrektor i prezes SK Michałów, który przestawił uczestnikom historię oraz stan obecny hodowli koni czystej krwi arabskiej w michałowskiej stadninie. Podczas przerwy między wykładami studenci mieli okazję obejrzeć liczne trofea zgromadzone przez lata w robiącym duże wrażenie muzeum stadniny.

Pomimo niespodziewanego powrotu zimy i trudnych warunków pogodowych uczestnicy nie ukrywali swojego zadowolenia z przebiegu zjazdu, co pozwala nam mieć nadzieję, że to nie ostatnie takie spotkanie w Michałowie.

Zapraszamy do obejrzenia obszernej galerii zdjęć wykonanych przez Karolinę Misztal oraz Kamilę Kozłowską.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Więcej...