2 i 3 kwietnia Stadnina Koni Michałów miała przyjemność gościć studentów kierunku Hodowla Koni i Jeździectwo na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po raz pierwszy zjazd słuchaczy studiów podyplomowych odbył się właśnie w Michałowie pod czujnym okiem kierownika, dr hab. inż. Ewy Jodkowskiej i jej zastępcy, dr inż. Izabeli Bek-Kaczkowskiej. Sobotni poranek upłynął uczestnikom zjazdu na obejściu wszystkich michałowskich stajni, gdzie o życiu codziennym stadniny opowiadała p.o. prezesa zarządu SK Michałów, mgr inż. Monika Słowik w asyście mgr inż. Marty Jaros, michałowskiego specjalisty ds. hodowli koni. Ostatnim punktem obchodu było Europejskie Centrum Rozrodu Koni, z którego uczestnicy udali się na halę pokazową, gdzie zaprezentowano kilka koni hodowli i własności stadniny przeznaczonych do pokazów oraz wałacha rasy małopolskiej o efektownej tarantowatej maści. Prezentacja wzbudziła niekłamany zachwyt uczestników i zakończyła się wspólnym zdjęciem, do którego poza studentami i pracownikami stadniny zapozował małopolski tarantowaty wałach BASZKIR i siwa klacz czystej krwi arabskiej EL ESMERA.
Po zwiedzeniu stadniny i obejrzeniu koni przyszedł czas na część teoretyczną zjazdu. Pierwszy wykład ukazujący aktualną sytuację w stadninach koni i stadach ogierów nadzorowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wygłosił mgr inż. Andrzej Stasiowski, główny specjalista ds. hodowli koni w KOWR. Kolejną prelegentką była Monika Słowik, która omówiła temat dobrostanu koni w michałowskiej stadninie ze szczególnym uwzględnieniem żywienia różnych grup wiekowych. Natomiast program i perspektywy rozwoju koni rasy małopolskiej przedstawiła mgr inż. Katarzyna Wiszowaty, zamykając tym samym sobotnią część seminaryjną.
Wczesnym rankiem w niedzielę studenci podzieleni na dwie grupy mieli okazję zobaczyć, jak wygląda poranny obrządek w michałowskich stajniach. Następnie obie grupy spotkały się w Starym Magazynie, aby wysłuchać kolejnych wykładów. O porządku dnia i sezonowości w SK Michałów opowiedziała Monika Słowik, a szczegóły dziedziczenia umaszczeń koni przybliżyła słuchaczom prof. dr hab. Anna Stachurska. Po zapoznaniu się z teorią uwarunkowań genetycznych dotyczących poszczególnych maści studenci mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę podczas ćwiczeń praktycznych. Ostatnim prelegentem zjazdu był mgr inż. Jerzy Białobok, wieloletni dyrektor i prezes SK Michałów, który przestawił uczestnikom historię oraz stan obecny hodowli koni czystej krwi arabskiej w michałowskiej stadninie. Podczas przerwy między wykładami studenci mieli okazję obejrzeć liczne trofea zgromadzone przez lata w robiącym duże wrażenie muzeum stadniny.
Pomimo niespodziewanego powrotu zimy i trudnych warunków pogodowych uczestnicy nie ukrywali swojego zadowolenia z przebiegu zjazdu, co pozwala nam mieć nadzieję, że to nie ostatnie takie spotkanie w Michałowie.
Zapraszamy do obejrzenia obszernej galerii zdjęć wykonanych przez Karolinę Misztal oraz Kamilę Kozłowską.