Home Aktualności Urodziny ogiera Equator, żywej legendy polskiej hodowli

Urodziny ogiera Equator, żywej legendy polskiej hodowli

EQUATOR w obiektywie Glenn’a Jacobsa

25 marca 2010 roku na świat przyszedł gniady ogier EQUATOR, znany hodowcom i miłośnikom koni arabskich na całym świecie. Ten wspaniały reprezentant rodu Saklawi I to w prostej linii męskiej potomek trzech fenomenalnych Czempionów Świata: ogiera QR MARC, jego ojca, ogiera MARWAN AL SHAQAB, i dziadka, ogiera GAZAL AL SHAQAB. W linii żeńskiej EQUATOR może pochwalić się równie arystokratycznym pochodzeniem. Jego matka, kasztanowata EKLIPTYKA po EKSTERN, wywodząca się od legendarnej ESTOKADY, to jedna z najcenniejszych michałowskich matek. Poza fantastycznym EQUATOREM, EKLIPTYKA dała między innymi jego pełną siostrę, kasztanowatą ENOBARIĘ, sprzedaną podczas ostatniej aukcji Pride of Poland za 34 tys. euro, oraz zjawiskową EL BELLISIMĘ po ASCOT DD, Narodową Wiceczempionkę Polski w kategorii zarówno klaczy młodszych jak i klaczy starszych. W ubiegłym roku EL BELLISIMA zasiliła stado michałowskich matek i oczekuje swojego pierwszego źrebięcia.

Trudno wyobrazić sobie bardziej spektakularną karierę pokazową niż ta, którą może pochwalić się EQUATOR. Lista osiągnięć tego 12-letniego ogiera jest imponująco długa. EQUATOR rozpoczął występy na arenach pokazowych w Polsce jako roczny ogierek, zdobywając tytuły Srebrnego Czempiona Wiosennego Młodzieżowego Pokazu w Białce i Brązowego Narodowego Czempiona Polski. Jako dwulatek nie tylko poprawił swój wynik z Janowa Podlaskiego, zostając Młodzieżowym Czempionem Polski Ogierów Młodszych, ale również zawojował ringi pokazowe Europy, uzyskując tytuły Brązowego Czempiona Ogierów Młodszych Pucharu Narodów oraz Czempiona Europy i Wiceczempiona Świata Ogierów Młodszych.

W kategorii ogierów starszych EQUATOR święcił triumfy na pokazach w Europie, Stanach Zjednoczonych i na Bliskim Wschodzie. Do jego najważniejszych osiągnieć na arenach pokazowych Europy należą tytuły Narodowego Czempiona Polski, trzykrotnego Czempiona Europy, Brązowego i dwukrotnie Srebrnego Czempiona Pucharu Narodów w Akwizgranie czy trzykrotnego medalisty Czempionatu Świata w Paryżu. Za oceanem EQUATOR był bliski zdobycia amerykańskiej trójkorony, wygrywając pokazy w Scottsdale i Las Vegas, ale w narodowym czempionacie USA uzyskał „jedynie” tytuł Wiceczempiona, ustępując miejsca na podium ogierowi MARAJJ. Ukoronowaniem wspaniałej kariery pokazowej EQUATORA było zdobycie tytułu Platynowego Czempiona Świata Ogierów Starszych w Paryżu w roku 2021. Ten prestiżowy tytuł EQUATOR odebrał w obecności nowych właścicieli, stadniny Al Rajhiat Stud z Arabii Saudyjskiej, która zakupiła ogiera podczas aukcji Pride of Poland za 450 tys. euro w sierpniu ubiegłego roku.

Do najcenniejszych potomków EQUATORA urodzonych w Michałowie należy ogier DONG (x Demeter / Wojsław), Czempion Polski Ogierów Młodszych z 2017 roku, klacz PONTIA (x Polonica / Ekstern), Srebrna Czempionka Klaczy Rocznych Wiosennego Pokazu w Białce w 2015 roku, ogier DASTAN (x Dama Pik / Enzo), Brązowy Czempion Ogierów Rocznych Wiosennego Młodzieżowego Pokazu w Białce i Brązowy Czempion Polski z 2017 roku, oraz klacz ZŁOTA MYŚL (x Złota Bulla / Kahil Al Shaqab), Srebrna Czempionka Polski Klaczy Rocznych z roku 2021.

Mamy nadzieję, że EQUATOR przysporzy nowym właścicielom wielu powodów do dumy przede wszystkim jako ogier hodowlany, a jego bliskowschodnie potomstwo będzie zdobywać laury na licznych międzynarodowych pokazach, kontynuując dziedzictwo swojego doskonałego ojca, który stał się legendą za życia.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Więcej...