Home Aktualności XIII SPORTOWE MISTRZOSTWA POLSKI KONI ARABSKICH CZYSTEJ KRWI JUŻ ZA NAMI

XIII SPORTOWE MISTRZOSTWA POLSKI KONI ARABSKICH CZYSTEJ KRWI JUŻ ZA NAMI

W ubiegły weekend, tj. 8 i 9 października, Stadnina Koni Michałów miała przyjemność gościć zawodników uczestniczących w XIII Sportowych Mistrzostwach Polski Koni Arabskich Czystej Krwi, jak również miłośników tej wspaniałej, choć nie do końca kojarzonej ze sportem rasy koni. Organizatorzy imprezy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Klub Jeździecki Michałów im. I Pułku Strzelców Konnych oraz Stadnina Koni Michałów, dołożyli wszelkich starań, aby promować araby również jako konie użytkowe. Patronat nad Mistrzostwami, afiliowanymi przez ECAHO, objął Polski Związek Hodowców Koni Arabskich, a patronem honorowym został Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Nagrody rzeczowe w konkurencjach: ujeżdżenie, skoki przez przeszkody oraz polski strój historyczny zostały ufundowane przez Bogdana Maślankę, organizatora Polskiej Ligi Sportowej Koni Arabskich, Edytę Ciarę, właścicielkę sklepu jeździeckiego 4horse.pl i Stadninę Blue Arabians, należącą do Anety Chrząstek-Szyc. Wsparcie w organizacji zawodów okazali również Wójt Gminy Michałów Mirosław Walasek i Starosta Powiatu Pińczowskiego Zbigniew Kierkowski. Ofiarodawcą nagród dodatkowych była także firma fabrykaherbaty.pl  Agnieszki Kowal–Rudzkiej. Trudnego zadania oceny zawodników i koni podjęli się sędziowie: Wacław Pruchniewicz, Józef Zagor i Łukasz Wituchowski w konkurencjach klasycznych oraz Alicja Poszepczyńska i Magdalena Szarszewska w klasach ‘pleasure’. Równolegle swoich sił na arabskich wierzchowcach mogli spróbować zawodnicy w klasach ‘novice’, po raz pierwszy afiliowanych przez ECAHO lecz niewchodzących do klasyfikacji medalowej.

Do walki o tytuły Mistrzów Polski i zwycięzców konkursów w kategorii ‘novice’ stanęło łącznie trzydzieści osiem par startujących w siedmiu dyscyplinach. W pierwszym konkursie o nazwie Type & Conformation, w którym jak sama nazwa wskazuje ocenia się typ i pokrój koni, wystąpiło aż trzydzieści jeden koni. Dwa pierwsze miejsca w klasyfikacji zdobyły konie hodowli i własności SK Michałów, ogier ZŁOTY MEDAL (QR Marc – Złota Orda / Pesal) oraz klacz KARAMEA (Pegasus – Kasjopeja / Eldon). Miejsce trzecie przypadło w udziale ogierowi ELGORIUSZ (Medalion – Elgora / Poganin), również wyhodowanemu w Michałowie, a obecnie będącemu własnością Oliwii Kowal ze stajni La Posada.

W sobotę do późnych godzin popołudniowych rozegrano jeszcze dwanaście konkursów półfinałowych na poziomie ‘novice’ i ‘advanced’, natomiast niedzielne finały rozpoczęły się od konkursu CLASSIC PLEASURE na poziomie ‘novice’. Pierwsze miejsce przypadło w udziale Laurze Górnikowskiej z Klubu Jeździeckiego Zamek Sobków, dosiadającej wałacha MARZYCIEL (Kabsztad – Marzenie Szejka / Wachlarz), hodowli Andrzeja Borkowskiego, a obecnie należącego do Sylwii Górnikowskiej. Na drugim miejscu uplasowała się Katarzyna Stawiska-Semeryło z Sekcji Jeździeckiej For Pleasure na klaczy EL SHANTIA (Barbarossa – Encina / Pesal), wyhodowanej przez Krzysztofa Semeryło i należącej do Katarzyny Brokl, z kolei miejsce trzecie zajęła Helena Jankowska na wałachu WESSUS (Sus – Westalka / Złotogłów), hodowli Krzysztofa Jagielskiego, a obecnie własności Mariusza Jankowskiego.

Drugim finałem dnia będącym jednocześnie pierwszą rozgrywką medalową był konkurs HUNTER PLEASURE, w którym najwyższe miejsce na podium zajęła zawodniczka Sekcji Jeździeckiej For Pleasure Monica Migliorino na należącym do niej ogierze EL DINO (Ararat – Eutina / Eutin), wyhodowanym przez Krzysztofa Jagielskiego. Tuż za zwycięską parą uplasowała się Agnieszka Romszycka na wałachu EDINET (Włodarz – Ellila / Wachlarz) oraz Marta Matysik na wałachu INNER (Gorec – Indonesia / Santhos). Hodowcą obu wałachów należących obecnie do zawodniczek jest Bogdan Tomaszewski.

W finałach SKOKÓW PRZEZ PRZESZKODY zarówno na poziomie ‘novice’ jak i ‘advanced’ podium wyglądało bardzo podobnie. Pierwsze miejsce w obu konkursach, a co za tym idzie również tytuł Mistrza Polski, zdobyła Karolina Hernik-Jasik z SK Hubertus na klaczy WEBISTA (Perseusz – Webera / Porto). Złota medalistka w skokach przez przeszkody jest również właścicielką zwycięskiej klaczy, wyhodowanej przez Dariusza Łuczaka. Drugie miejsce na podium obu kategorii i srebrny medal otrzymała Nadia Klepacz, zawodniczka Kieleckiego Klubu Jeździeckiego, startująca na wałachu EDENSON (Eden C – Emiramida / Piruet). Hodowcą srebrnego medalisty w skokach jest Stanisław Sławiński, a właścicielem Piotr Lichota. Trzecie miejsce w kategorii ‘novice’ zajęła klacz MIRANDA (AR-Rahman – Marabia / Bardysz) pod Anną Salą, a w kategorii ‘advanced’ wałach MOKAR (Wadi-Nur – Marabia / Bardysz) pod Oliwią Kurek, która została również Drugą Wicemistrzynią Polski w skokach przez przeszkody. Obie zawodniczki wystąpiły w barwach KS Szwadron Jawornik, a hodowcą dosiadanych przez nich koni jest Józef Babiś.

Jednym z najciekawszych konkursów jest rozgrywany wyłącznie w naszym kraju POLSKI STRÓJ HISTORYCZNY, w którym jeźdźcy występują w strojach z epoki. Zwyciężczynią na poziomie ‘novice’ została reprezentantka lokalnego Klubu Jeździeckiego im. I Pułku Strzelców Konnych Iwona Sternak na klaczy KARAMEA, drugie miejsce zajęła Anna Sala na klaczy MIRANDA, a na trzeciej pozycji uplasowała się kolejna zawodniczka KJ im. I Pułku Strzelców Konnych Marta Jaros, na co dzień pełniąca obowiązki zootechnika w michałowskiej stadninie, dosiadająca ogiera ZŁOTY MEDAL.

Konkurs CLASSIC PLEASURE na poziomie ‘advanced’ wyłonił kolejnych trzech medalistów. Na najwyższym miejscu podium ponownie stanęła Monica Migliorino, która w tej descyplinie również startowała na ogierze EL DINO. Drugie miejsce i tytuł Wicemistrza Polski uzyskała Nikola Stankiewicz z WKJ Lublin na wałachu EMIS (Haytham Albadeia – Emdrida / Ararat), wyhodowanym w SK Białka, a brązowy medal otrzymała Oliwia Kowal, dosiadająca ogiera ELGORIUSZ.

W konkursie HUNTER PLEASURE na poziomie ‘novice’ pierwsze miejsce zdobył wałach MARZYCIEL pod Laurą Górnikowską. Jako drugi ukończył konkurs wałach MINDEN (Perlik – Minora / Santhos) pod swoją właścicielką Edytą Ciarą, a na trzecim miejscu uplasował się wałach EDINET pod Amelią Wiącek. Edyta Ciara i MINDEN triumfowali również w UJEŻDŻENIU na poziomie ‘novice’. Tuż za nimi uplasowała się Nadia Klepacz na EDENSONIE, a trzecie miejsce w klasyfikacji zajęła Anna Sala na MIRANDZIE.

Zwyciężczynią UJEŻDŻENIA na poziomie ‘advanced’ została Nikola Stankiewicz na wałachu EMIS, uzyskując tym samym tytuł Mistrza Polski w tej dyscyplinie. Drugie miejsce i tytuł Wicemistrza zdobyła Agnieszka Romszycka na EDINECIE, a trzecie miejsce i tytuł Drugiego Wicemistrza uzyskała Marta Matysik na INNERZE.

Złotą medalistką w konkursie TRADITIONAL ARABIAN RIDING, w którym jeźdźcy występują w tradycyjnych strojach arabskich, została Oliwia Kowal na ogierze ELGORIUSZ. Drugie miejsce na podium zajęła zawodniczka SJ For Pleasure Aleksandra Semeryło na wyhodowanej w Janowie Podlaskim klaczy ENCINA (Pesal – Epoza / Eukaliptus), a brązową medalistką w tej konkurencji została Monica Migliorino na ogierze EL DINO. Zwyciężczynią konkursu na poziomie ‘novice’ została Katarzyna Stawiska-Semeryło na klaczy EL SHANTIA, tuż za nią uplasowała się Oliwia Kowal na ogierze ELGORIUSZ, a podium zamknęła Edyta Ciara na wałachu MINDEN.

Medale w kategorii POLSKI STRÓJ HISTORYCZNY wywalczyły: złoto – Katarzyna Stawiska Semeryło na klaczy EL SHANTIA, srebro – Anna Majcherczyk na wałachu EL SZARMANTI (Barbarossa – Encina / Pesal) i brąz – Marta Matysik na wałachu INNER.

Zaszczytny tytuł CLASSIC ALL-ROUND CHAMPION na poziomie ‘novice’ uzyskała Laura Górnikowska na wałachu MARZYCIEL, a na poziomie ‘advanced’ Oliwia Kowal na ogierze ELGORIUSZ. Ponadto ELGORIUSZ został uhonorowany nagrodą ufundowaną przez Polski Związek Hodowców Koni Arabskich dla najlepszego konia PURE POLISH XIII Sportowych Mistrzostw Polski.

Promocja arabów jako koni użytkowych jest niezwykle ważna w czasach, kiedy hodowla koni czystej krwi na świecie skupiona jest w dużej mierze na uzyskaniu cech pożądanych u osobników startujących na pokazach w ręku. Cieszy fakt, że michałowskie Mistrzostwa przyciągnęły tak liczną grupę zawodników i obserwatorów, którzy przy pięknej jesiennej aurze i wspaniałej atmosferze wydarzenia mogli podziwiać nie tylko urodę arabów, ale również ich osiągniecia sportowe, inteligencję i harmonijną współprace z człowiekiem. Polska myśl hodowlana o pięknym i dzielnym arabie to idea przewodnia Mistrzostw Polski, na których czternastą edycję już dziś serdecznie zapraszamy.

Zapraszamy do obejrzenia obszernej galerii zdjęć autorstwa Karoliny Misztal i Justyny Redy.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Więcej...