Home Aktualności HUBERTUS 11.11.2023

HUBERTUS 11.11.2023

W tym wyjątkowym dniu, jakim jest Narodowe Święto Niepodległości, w Stadninie Koni Michałów odbył się Michałowski Hubertus Konny – święto myśliwych, leśników i jeźdźców, organizowany przez Klub Jeździecki Michałów im. I Pułku Strzelców Konnych. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało bardzo wielu właścicieli koni. Dopisali nie tylko jeźdźcy (przybyły 23 pary), ale również powożący zaprzęgami, dla których w godzinach popołudniowych został rozegrany konkurs zręczności powożenia. W trakcie Hubertusa klub reprezentowały jadące wierzchem Marta Jaros na Złotym Medalu, Maria Szyper na Formanie oraz Marta Kulczyńska na Korabie.  

*

JEŹDZIEC IMIĘ KONIA MIEJSCE POCHODZENIA
Amelia Iwan Kubuś Geronimo Team GT
Oliwia Rączka Zuzia GT Geronimo Team GT
Amelia Oszczepalska Wista Stajnia Pandoria
Maria Arabasz Wigor Stajnia Pandoria
Emilia Jaroszewska Persja Stajnia Pandoria
Agnieszka Kowal-Rudzka Pandoria Stajnia Pandoria
Marzena Matusiewicz Funkia Stajnia Jazda Konna Atmosfera
Julia Matusiewicz Wezyr Stajnia Jazda Konna Atmosfera
Kamila Mazur Dakar KS Dialog
Zuzanna Dąbrowska Epos KS Bilcza
Roksana Bryła Armenia LKJ Pińczów
Katarzyna Mączka Kenia KJK Wrzosy
Krystyna Janowska Keira KJK Wrzosy
Zuzanna Górna Efme KJK Wrzosy
Nadia Jarosz Estimo KJK Wrzosy
Julia Zabojszcza Belle Histoire Stajnia własna
Kinga Mazurek Porfiron Zagaje 107
Wiktoria Jach Plantea Zagaje 107
Karolina Górnikowska Kandela Zagaje 107
Alicja Jagierska Wykrot Zagaje 107
Marta Kulczyńska Korab KJ Michałów
Maria Szyper Forman KJ Michałów
Marta Jaros Złoty Medal KJ Michałów

Obchody rozpoczęły się odśpiewaniem Hymnu Narodowego na krytej ujeżdżalni, następnie pani prezes Monika Słowik powitała gości oraz przedstawiła kolejno pary jeździeckie. Gdy jeźdźcy opuścili halę, by wybrać się w teren na bieg myśliwski, na arenę wkroczyła grupa rekonstrukcyjna o nazwie Kompania Świętokrzyska, z bardzo widowiskowym pokazem fechtunku szablą husarską i nie tylko. Kompania pod wodzą Krzysztofa Dusika wciągnęła do zabawy najmłodszych, którzy mieli okazję uzyskać tytuł giermka.

Kolejnym punktem obchodów była parada powozów uliczkami Michałowa. W paradzie udział wzięło ponad 20 zaprzęgów jedno i parokonnych, które następnie wyjechały na przejażdżkę w teren po okolicznych lasach. SK Michałów reprezentowały dwa zaprzęgi z końmi o maści tarantowatej: Kazimierz Łuczak i Barbra Skorek z Chorwatem i Biotopem oraz Rafał Szyper i Aneta Morzonek wraz z Baszkirem i Balejażem.

Niewątpliwą atrakcją był zaprzęg trzykonny, składający się z koni fryzyjskich.

Po powrocie na wszystkich uczestników czekał poczęstunek w tzw. Starym Magazynie, a wspaniały bigos był przygotowany i podawany przez uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Bolesława Chrobrego w Chrobrzu.

Kolejny etap imprezy przeniósł się na zewnętrzny plac konkursowy i jego okolice. Uczestnicy mieli tu okazję poćwiczyć strzelanie z łuku, który został przygotowany przez państwa Katarzynę i Krzysztofa Kubickich oraz jeszcze raz obejrzeć pokaz fechtunku. To tutaj też konni poszukiwali lisa. Najbardziej spostrzegawczą amazonką okazała się Oliwia Rączka na klaczy rasy huculskiej Zuzia GT to ona odnalazła lisa i została królową bezkrwawego polowania.

Ostatnim punktem hubertusowego programu był wyczekiwany przez wszystkich uczestników konkurs zręczności powożenia. Kegle zostały rozstawione przez pana Sebastiana Widalskiego,  a komisja sędziowska pracowała w składzie: pani Katarzyna Widalska – licencjonowany sędzia Polskiego Związku Jeździeckiego, pani Anna Lach – dyrektorka szkoły chroberskiej oraz pani Magdalena Helak-Kulczyńska – główny hodowca michałowskiej stadniny i wiceprezeska klubu. W szranki stanęło siedem zaprzęgów jednokonnych, czternaście zaprzęgów dwukonnych oraz jeden trzykonny. 

..

POWOŻĄCY IMIĘ KONIA MIEJSCE POCHODZENIA
ZAPRZĘGI SINGLE
Paweł Franczak Limfa Prandocin Iły
Maciej Gałdyn Pola Kacica
Tomasz Franczak Limfa Prandocin Iły
Patrycja Łudzik Bryza Prandocin Iły
Jacek Babiarz Bama Śladów
Patrycja Miszczyk Pola Kacica
Oliwia Grelewicz Kwarta Wojsławice
ZAPRZĘGI PARY
Tomasz Pełka Metys i Książe Racławice
Paweł Pełka Ringo i Flores Racławice
Jakub Łazarz Milo i Negat Wola Badłowska
Mariusz Łazarz Celina i Brazylia Wola Badłowska
Bartosz Banacki Malina i Poziomka Wojsławice
Rafał Szyper Baszkir i Balejaż Stadnina Koni Michałów
Stefan Urban Bryza i Aisza Prandocin Iły
Sebastian Turek Kwarta i Pisanka Wojsławice
Jakub Banach Pisanka i Kwarta Wojsławice
Emilia Łazarz Milo i Negat Wola Badłowska
Dominik Musiał Demon i Tiger Sztejów
Dariusz Bil Eliza i Lucky Nadzów
Andrzej Kierkowski Reja i Rawa Wrocieryż
ZAPRZĘG TRZYKONNY
Marian Sowula Dolar, Helios i Lider Dalechowy

W kategorii zaprzęgów jednokonnych zwyciężył Paweł Franczak i Limfa z miejscowości Prandocin Iły,  natomiast w kategorii zaprzęgów parokonnych pierwsze miejsce zajął Tomasz Pełka z końmi Metys i Książe z Racławic tuż przez swoim bratem Pawłem Pełką, który powoził parą Ringo i Flores. Oczywiście w kategorii trójek niepokonana była trójka koni fryzyjskich: Dolar, Helios i Lider powożona przez Mariana Sowulę ze Stajni Fryz 27. Zaprzęgi oprócz sędziów dekorował także pan Marcin Saltarski, organizator tegorocznej I Nadnidziańskiej Parady Karet i Zaprzęgów Konnych. Zwycięzcy klasyfikacji ogólnej zawodów zaprzęgowych oraz królowa polowania zostali uhonorowani pucharami, a wszyscy uczestnicy Hubertusa otrzymali upominki i michałowskie kalendarze.

Jak na Hubertusa przystało impreza odbyła się w rodzinnej, bardzo sympatycznej atmosferze, pełnej radości i uśmiechów. Pogoda mimo wcześniejszych złych prognoz „wytrzymała”. Mamy nadzieję, że uczestnicy i goście zapamiętają to wydarzenie bardzo miło i w następnym roku również gromko odpowiedzą na zaproszenie organizatorów.

Do zobaczenia w Michałowie!

Zdjęcia: Sylwia Iłenda

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Więcej...