Home Aktualności Stadnina Koni Michałów – najlepsza na pokazie w Tarnowie

Stadnina Koni Michałów – najlepsza na pokazie w Tarnowie

W pierwszy weekend lipca we wspaniałym miejscu jakim jest Klikowska Ostoja Polskich Koni w Tarnowie, odbył się reaktywowany pokaz rangi B National – All-Polish Arabian Horse Championship  dla koni czystej krwi arabskiej wpisanych do PASB.

Pokaz ten pierwszy raz zorganizował Stanisław Redestowicz, właściciel Stanred Arabians w Radomiu w 2016 roku. Niestety pandemia pokrzyżowała plany i na kilka lat organizacja pokazu została zawieszona.

W tym roku pod patronatem PZHKA pokaz wrócił na mapę imprez poświęconych koniom arabskim w Polsce. Zorganizowany w nowym miejscu, przygotowany na najwyższym poziomie przyciągnął wielu hodowców, którzy chętnie zgłosili swoje konie. Ostatecznie na pokazie pojawiło się 90 koni czystej krwi arabskiej.

Stadnina Koni Michałów do Tarnowa przywiozła 12 swoich wychowanków.

Jako pierwszy ze stawki michałowskich koni wystąpił gniady Zigi Zahn (AJ Azzam – Zigi Zana/ QR Marc), który wywalczył pierwsze miejsce w swojej klasie i oczywiście zakwalifikował się do czempionatu w niedzielę.

Zigi Zahn (AJ Azzam – Zigi Zana/ QR Marc)

Następnie w klasie klaczek rocznych 4C Artur Łojowski miał trudniejsze zadanie, musiał zaprezentować dwie klaczki, Livornę (AJ Azzam – Liguria/ El Omari) i Protestę (AJ Azzam – Parmania/ Kahil Al Shaqab). Livorna okazała się lepsza od stajennej koleżanki i to ona weszła do czempionatu z pierwszego miejsca.

Livorna (AJ Azzam – Liguria/ El Omari)

Przyszedł czas na pierwsze 20-stki. Wieża Uczuć, prezentowana w drugiej klasie klaczek dwuletnich, doceniona przez sędziów, wygrała swoją klasę z notą 91.33 pkt i czterema 20-stkami za ruch.

Wieża Uczuć (Medalion – Wieża Bajek/ Abha Qatar)

Późnym popołudniem zostały rozegrane klasy klaczy starszych.

W klasie klaczy 4-6  lat sekcji A mieliśmy dwie reprezentantki, Pustynną Lilię (Złoty Medal – Pustynna Kalia/ Esparto) i startującą pierwszy raz na pokazie siwą Esparellę (Muranas Jassehr – Esmeraldia/ QR Marc). Obydwie klacze zakwalifikowały się do niedzielnego czempionatu klaczy starszych. Pustynna Lilia z II miejsca, z 4 x 20 za ruch oraz Esparella z miejsca III.

Pustynna Lilia (Złoty Medal – Pustynna Kalia/ Esparto)
Esparella (Muranas Jassehr – Esmeraldia/ QR Marc)

Kasztanowata El Bellisima (Ascot DD – Ekliptyka/ Ekstern) nie miała sobie równych w klasie klaczy 4-6-letnich sekcji B. Wygrała ją we wspaniałym stylu, prowadzona przez Artura Łojowskiego, otrzymując najwyższą dotychczasową notę pokazu – 93.58 pkt, w tym 9×20.

El Bellisima (Ascot DD – Ekliptyka/ Ekstern)

Ostatnią klasą tego dnia była klasa klaczy 7-9-letnich. Na ring wyszły 2 nasze klacze Parantella (Kahil Al Shaqab – Palanga/ Ekstern) i Mahira (Ekstern – Mata Hari/ Werbum) oraz wyhodowana przez Ninę Suskewicovą z Suweco Stud Dellmara SW. Wszystkie trzy klacze zostały ocenione powyżej 92 pkt, jednak to Parantella okazała się tą najlepszą i wygrała klasę z niesamowitą notą 93.92 pkt, otrzymując aż 12 x 20 (w tym za typ, głowę i szyję oraz ruch).

Parantella (Kahil Al Shaqab – Palanga/ Ekstern)
Mahira (Ekstern – Mata Hari/ Werbum)

To był bardzo emocjonujący dzień dla całej ekipy SK Michałów. Pełni nadziei czekaliśmy na niedzielne występy naszych najstarszych klaczy oraz ogiera Wizerunek.

Niedzielne zmagania w klasach rozpoczęły się tuż po godz. 10.00. Tym razem od rana świeciło piękne słońce, które zapowiadało bardzo ciepły dzień.

W klasie klaczy 10-letnich i starszych wystąpiło 6 siwych dam, a wśród nich nasze El Medara (Shanghai E.A. – El Emeera/ Ekstern) i Zigi Zana (QR Marc – Zagrobla/ Monogramm). Konkurencja była wysoka, wszystkie klacze zasługiwały na tytuł tej najpiękniejszej, ostatecznie wszystkie otrzymały noty powyżej 92 pkt. Ostatecznie jednak dzień ten należał do naszej Zigi Zany. Wyraźnie klacz bawiła się pokazem, pobudzona przez publiczność pokazała się z najlepszej strony. Widok tańczącej u boku Artura Łojowskiego klaczy na pewno na długo zostanie w naszej pamięci. Występ swój może zaliczyć do najlepszych w karierze, od sędziów otrzymała komplet 20-stek za ruch, 5x 20 za typ oraz 2×20 za głowę z szyją, łącznie uzbierała 13 „dwudziestek” i końcową notę 94.25 pkt.

El Medara (Shanghai E.A. – El Emeera/ Ekstern)
Zigi Zana (QR Marc – Zagrobla/ Monogramm)

W klasie ogierów starszych, w swoim debiucie, Wizerunek (Ganges – Wizawa/ Equator) uległ konkurencji i ostatecznie zakończył występ na IV miejscu.

Wizerunek (Ganges – Wizawa/ Equator)

Klasę wałachów wygrał wyhodowany w Stadninie Koni Michałów Korab (Pegasus – Karbała/ Emigrant) własności Magdaleny Helak – Kulczyńskiej.

Korab (Pegasus – Karbała/ Emigrant)

Podczas pokazu zostały rozegrane również dwie klasy pod siodłem. Classic Pleasure oraz Traditional Arabian Riding Classic. Tu również wystąpiły konie hodowli SK Michałów, ogier Elgoriusz (Medalion – Elgora/ Poganin), którego dosiadała właścicielka Oliwia Kowal, oraz wałach Korab (Pegasus – Karbała/ Emigrant) własności Magdaleny Helak – Kulczyńskiej, którego dosiadała Marta Kulczyńska.

W klasie Classic Pleasure Elgoriusz zajął II miejsce, Korab IV miejsce, natomiast w Traditional Arabian Riding Classic to Elgoriusz zajął najwyższe miejsce na podium, a Korab był na miejscu III.

Korab (Pegasus – Karbała/ Emigrant)

Po przerwie rozpoczęły się wyczekiwane przez wszystkich czempionaty.

Nasze konie zdobyły złote medale w następujących czempionatach:

LIVORNA (AJ Azzam – Liguria/ El Omari) – Złota Czempionka Klaczek Rocznych

Livorna (AJ Azzam – Liguria/ El Omari)

ZIGI ZAHN (AJ Azzam – Zigi Zana/ QR Marc) – Złoty Czempion Ogierków Rocznych

Zigi Zahn (AJ Azzam – Zigi Zana/ QR Marc)Czempionat Klaczy Starszych w całości należał do SK Michałów:

ZIGI ZANA (QR Marc – Zagrobla/ Monogramm) – Złota Czempionka Klaczy Starszych

EL BELLISIMA (Ascot DD – Ekliptyka/ Ekstern) – Srebrna Czempionka Klaczy Starszych

PARANTELLA (Kahil Al Shaqab – Palanga/ Ekstern) – Brązowa Czempionka Klaczy Starszych oraz nagroda za Najlepszą Głowę

Ponadto Zigi Zana otrzymała nagrodę dla Najlepszego Konia Pokazu z karierą wyścigową, za Najwyższą Notę Pokazu oraz crème de la crème, najważniejszą nagrodę przyznaną przez sędziów – Best in Show Klaczy.

Zigi Zana, El Bellisima i Parantella

Atmosfera pokazu była wyjątkowa. Samo wydarzenie skupiło ogromną ilość miłośników koni arabskich oraz osób oficjalnych, związanych z samym Tarnowem, którzy z ciekawością przyglądali się zmaganiom koni w klasach oraz wprowadzonymi pomiędzy klasami pokazami specjalnymi.

Warto tu podziękować Oliwii Kowal za wspaniałą pracę, jaką włożyła w przygotowanie ogiera Elgoriusz, pokazy ich duetu dodały kolorów całemu eventowi.

Jesteśmy bardzo dumni, że mogliśmy uczestniczyć  w tym wydarzeniu, które mamy nadzieję na stałe wpisze się w tarnowski grafik.

Serdecznie dziękujemy organizatorom, sędziom za ich ciężką pracę oraz miłośnikom i kibicom, którzy mocno nas wspierali.

Zdjęcia: Karolina Misztal, Sylwia Iłenda
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Więcej...