Home Aktualności 18 ROCZNICA ŚMIERCI IGNACEGO JAWOROWSKIEGO

18 ROCZNICA ŚMIERCI IGNACEGO JAWOROWSKIEGO

Ignacy Jaworowski z klaczą MITRA

W ubiegłą niedzielę, tj. 18 września, obchodziliśmy 18 rocznicę śmierci Ignacego Jaworowskiego, wieloletniego Dyrektora SK Michałów.

Ignacy Jaworowski przybył do Michałowa 15 sierpnia 1953 roku wraz ze stadem klaczy ze zlikwidowanej stadniny w Klemensowie koło Zamościa, w której pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora. Podczas swojej 44-letniej kadencji Dyrektora SK Michałów, która zakończyła się 30 czerwca 1997 roku, Ignacy Jaworowski nie tylko znacząco zwiększył liczbę i jakość klaczy matek, stanowiących trzon michałowskiej hodowli, ale przede wszystkim zbudował markę rozpoznawalną na całym świecie. Dzięki ogromnej wiedzy i doskonałej intuicji hodowlanej Dyrektora, michałowskie araby zaczęły zdobywać najwyższe laury na prestiżowych pokazach oraz osiągać bardzo wysokie ceny na aukcjach w kraju i za granicą.

Dyrektora Jaworowskiego można śmiało nazwać wizjonerem w dziedzinie hodowli również za sprawą doskonałej umiejętności dobierania ogierów hodowlanych. Dzięki niemu został w Michałowie użyty wnuk legendarnego ogiera BASK, kasztanowaty MONOGRAMM, który zostawił w Michałowie stawkę doskonałego potomstwa z ogierami EKSTERN i GANGES na czele. Za niebywałe zasługi w dziedzinie hodowli koni czystej krwi arabskiej, w 1991 roku Ignacy Jaworowski otrzymał amerykańskiego „Oskara Hodowlanego” dla najlepszego zagranicznego hodowcy.

Poza zasługami w hodowli koni czystej krwi Ignacy Jaworowski rozpowszechnił ginącą w Polsce w latach 50-tych maść tarantowatą oraz sprowadził do Michałowa krowy rasy Jersey.

We wspomnieniach jego najbliższych współpracowników, Jerzego i Urszuli Białoboków, Dyrektor Jaworowski był „wzorem uczciwości, prawości i patriotyzmu i choć był wielkim hodowcą, miał wiele pokory wobec trudnej sztuki, jaką jest hodowla koni”.*

Ignacy Jaworowski został pochowany na michałowskiej ziemi, a w 2013 roku, czyli w 60 rocznicę powstania michałowskiej stadniny, przed biurem stadniny powstał pomnik upamiętniający tego wybitnego hodowcę i wspaniałego człowieka.

* Źródło: Urszula Białobok, Jerzy Białobok; „Odszedł Wielki Hodowca”; Koń Polski 10, 2004 rok, strona 11

Zdjęcia: Archiwum SK Michałów

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Więcej...