Home Aktualności 70-LECIE STADNINY KONI MICHAŁÓW 1953-2023

70-LECIE STADNINY KONI MICHAŁÓW 1953-2023

W dniu 15 września 2023 roku Stadnina Koni Michałów świętowała jubileusz 70-lecia istnienia. Przygotowania do obchodów trwały kilka tygodni, ale trud i praca włożona w przygotowanie placu, namiotu oraz kompozycji kwiatowych pochodzących m. in. ze spółki Plantico zostały pozytywnie przyjęte przez zaproszonych gości. Obchodom towarzyszyła wystawa fotografii Sylwii Iłendy, Karoliny Misztal i prof. Mariusza Wideryńskiego wyeksponowana w powozowni. Tematem były oczywiście konie arabskie, wychowankowie Stadniny Koni w Michałowie. Wystawy malarstwa prezentowane były w namiocie przygotowanym dla gości – autorka Małgorzata Świertok oraz w maneżu pomiędzy stajniami 1 i 2  – autorka Marzena Mazurek.

Uroczystość rozpoczęła się od przywitania przez panią prezes Monikę Słowik oficjalnych gości oraz osób zasłużonych dla hodowli koni w Polsce: Lecha Strzałkowskiego, Jarosława Kocha wraz z żoną oraz Romana Krzyżanowskiego. Kolejno przywitani zostali również emerytowani pracownicy stadniny.

W imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi list gratulacyjny odczytał zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Pan Marek Chibowski, który przekazał też gratulacje od właściciela Spółki, czyli KOWR-u. Jako kolejny z mową jubileuszową wystąpił wojewoda świętokrzyski Pan Zbigniew Koniusz, a następnie w imieniu marszałka województwa świętokrzyskiego Pan Sławomir Neugebauer. Wspaniałą i sentymentalną opowieść o założycielu stadniny dyrektorze Ignacym Jaworowskim przypomniała jego córka Agnieszka Rozwadowska.

Stadnina Koni w Michałowie otrzymała liczne listy gratulacyjne, które wzbogaciły księgę pamiątkową, do której zostały wklejone obok własnoręcznych wpisów gości.

Na zakończenie części oficjalnej nagrody odebrali zasłużeni pracownicy stadniny: Katarzyna Gniewosz, Kazimierz Łuczak oraz Grzegorz Pajączkowski. Otrzymali oni odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”. Przy aplauzie zgromadzonych gości nagrodę odebrała również Pani Kazimiera Oleksy, wieloletnia główna księgowa spółki.

Po powitaniach i mowach oficjalnych Pani prezes przedstawiła „Michałów w liczbach”, który przygotowała specjalnie na michałowskie obchody.

„Michałów w liczbach” poniżej:

„Michałów, 15 września 2023 r.

Stadnina Koni Michałów wchodzi w skład zasobu zarządzanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a bezpośredni nadzór nad Spółką sprawuje Departament Nadzoru nad Spółkami.

Stadnina Koni Michałów w liczbach

  1. Zacznę od niewątpliwie najważniejszej liczby dla michałowskiej Spółki, to liczba michałowskich pracowników – 53.  To teraz w roku 2023, ale na sukces Michałowa pracowały pokolenia. Żadna firma, nawet najlepiej zarządzana nie odniesie sukcesu, jeśli nie będzie w niej stworzony zespół. Taki zespół, który składać się będzie z pracowników zasłużonych i tych, którzy dopiero nabierają szlifów. Jedni uczą się od drugich, młodzi od najstarszych wiedzy i doświadczenia nabytego przez lata pracy, starsi od najmłodszych nowego spojrzenia i odejścia od rutyny.  Imiennie przedstawię tylko trójkę naszych obecnych stażowych rekordzistów też z liczbami!: Pani Kazimiera Oleksy – główny księgowy i prokurent Spółki 48 lat pracy, Pan Władysław Górczyński – pracownik brygady polowej 45 lat pracy i Pan Zbigniew Karczmarski – brygadzista brygady polowej 39 lat pracy. Już teraz, zanim zaczniemy pokaz, dziękuję wszystkim pracownikom Spółki i członkom Klubu Jeździeckiego Michałów im. I Pułku Strzelców Konnych za pomoc w przygotowanie dzisiejszego wspólnego przedsięwzięcia.
  2. Druga liczba to 70 – czyli kamienny jubileusz powstania Stadniny. Nazwa o tyle adekwatna, że właśnie kamień – kamień pińczowski – był podstawą budowania budynków michałowskich.

I liczby kolejne

  • Rok powstania Stadniny – 1953
  • Liczba klaczy w stadzie założycielskim na koniec 1953 roku – 33
  • Liczba linii żeńskich reprezentowanych w Stadninie Koni Michałów – 12
  • Liczba rodów męskich reprezentowanych w Stadninie Koni Michałów – 7
  • Pierwsze urodzone źrebię – klacz Dakota (Como – Damba po Oboźny) – 1.01.1954
  • Tysięczne urodzone źrebię – klacz Premia (Palas – Pliszka po Gwarny) – 17.02.1981
  • Dwutysięczne urodzone źrebię – klacz Eunika (Wachlarz – Esperanca po Set) – 25.02.1997
  • Trzytysięczne urodzone źrebię – klacz Foggoria (Gaspar – Foggia po Gazal Al Shaqab) – 14.05.2010
  • Czterotysięczne urodzone źrebię – klaczka Kalabria (Aj Azzam – Kaldera po Ekstern) – 5.02.2023

Jak widać to klacze wyznaczały kolejne tysięczne numery, to ważne, bo klacze to podstawa hodowli

  1. Rok i nazwa klaczy, która wygrała pierwszy europejski pokaz zagraniczny – 1973 – Estebna
  2. Liczba koni arabskich czystej krwi w Michałowie w dniu 1 września 2023 r. – 398
  3. Liczba koni małopolskich maści tarantowatej w Michałowie w dniu 1 września 2023 r. – 20
  4. Liczba kuców w Michałowie w dniu 1 września 2023 r. – 8 
  5. Areał michałowski – 638 ha
  6. Łąki kośne i pastwiska dedykowane przede wszystkim koniom – 210 ha
  7. Michałowskie stada bydła – 2
  8. Jerseye – 259
  9. Holsztyno-fryzy – 413
  10. Wystawy fotografii i malarstwa przygotowane na 15 września – 2 (Fotografia Sylwia Iłenda, Karolina Misztal i prof. Mariusz Wideryński – POWOZOWNIA, malarstwo – Marzena Mazurek – MANEŻ POMIĘDZY STAJNIAMI 1 i 2)
  11. Wykłady – 1 – prof. Monika Bugno-Poniewierska – Koń arabski na tle światowych badań genetycznych
  12. Liczba lat sprawowania funkcji hodowlanych i zarządczych w Michałowie przez pierwszego dyrektora Ignacego Jaworowskiego – 44
  13. Ostatnia liczba to – 15.09.2023, 5. dzień tygodnia – data obchodów 70-lecia powołania Stadniny Koni Michałów, które zaczynamy historycznym pokazem koni i nie tylko, przedstawią go Magdalena Helak-Kulczyńska – wiceprezes Klubu Jeździeckiego Michałów im. I Pułku Strzelców Konnych i główny hodowca Spółki oraz zaproszony specjalnie na dzisiejsze wydarzenia Mirosław Kołodziej przy muzyce, którą dla Państwa wybrał Marcin ”

Pokaz hodowlany, to część programu, na którą czekają goście tak oficjalni jak i zgromadzeni licznie miłośnicy michałowskich koni. Przygotowany i poprowadzony elegancko przez Magdalenę Helak-Kulczyńską pokaz, będący też odzwierciedleniem historii koni arabskich w Michałowie, spotkał się z gorącym przyjęciem. Przed gośćmi wystąpiły klacze ze źrebiętami, młode klaczki oraz ogiery czołowe, będące reprezentantkami i reprezentantami wszystkich rodzin żeńskich, które są obecne w SK Michałów. Zwieńczeniem był występ Platynowej Czempionki Świata, klaczy Emandoria (Gazal Al Shaqab – Emanda/ Ecaho) w duecie z Mariuszem Liśkiewiczem, wieloletnim trenerem i prezenterem.

Po koniach arabskich na ring wyszły dwa konie rasy małopolskiej, w charakterystycznej dla stadniny maści tarantowatej. Były to klacze Turnia i Berenika. Stadnina mogła pochwalić się również kucykami szetlandzkimi, cielętami rasy Jersey oraz krową-czempionką o wdzięcznym imieniu Werbena -72.

Po poczęstunku chętni mogli uczestniczyć w wykładzie prof. Moniki Bugno-Poniewierskiej szefującej Katedrze Rozrodu, Anatomii i Genomiki Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie o postępach w genetycznych badaniach koni arabskich.

Przy wspaniałej pogodzie wszyscy uczestnicy obchodów mogli korzystać z gościnności stadniny, stajnie do zwiedzania były otwarte, a bryczki zaprzężone w taranty czekały na chętnych do przejażdżek aleją kasztanową. Wzdłuż Stajni nr 5 ustawione były stoiska z wyrobami artystycznymi. Gospodynie z okolicznych kół chwaliły się swoimi przysmakami. Współpracująca od lat ze spółką OSM Włoszczowa zapraszała do próbowania wyrobów mleczarskich bazujących na mleku michałowskich dżersejek, a Michałowskie Seniorki wraz z Marzeną Liśkiewicz zadbały o ukwiecenie terenu stadniny.

Zarząd i Pracownicy Stadniny Koni Michałow Sp. z o. o. dziękują za tak liczne przybycie wszystkim gościom, za życzenia i okazjonalne, jubileuszowe prezenty, które wzbogacą michałowskie muzeum.

Pełni nadziei wchodzimy w kolejne 10-lecie stadniny.

Zdjęcia: Karolina Misztal i Sylwia Iłenda

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Więcej...