Home Aktualności Emocjonujące cztery dni w Janowie Podlaskim już za nami

Emocjonujące cztery dni w Janowie Podlaskim już za nami

W dniach 11-14 sierpnia w Janowie Podlaskim odbył się XLV Narodowy Pokaz Koni Czystej Krwi Arabskiej oraz dwie aukcje: w niedzielę tzw. aukcja główna czyli Pride of Poland natomiast w poniedziałek aukcja Summer Sale.

W tym roku zarówno pokaz jak i same aukcje odbyły się pod zadaszeniem, w pięknie przygotowanej do tego wydarzenia janowskiej krytej ujeżdżalni.

Eventowi towarzyszyła wystawa prac fotograficznych trzech polskich fotografów koni: Mariusza Wideryńskiego, Karoliny Misztal i Sylwii Iłendy, usytułowana w sali na parterze hali wśród wspaniałych trofeów michałowskich i janowskich koni, zdobytych na krajowych i międzynarodowych pokazach na przełomie ostatnich lat. Była to piękna zapowiedź zbliżających się obchodów 70-lecia Stadniny Koni w Michałowie.

Piątkowe zmagania w klasach koni w ręku rozpoczęły ogierki roczne. Nie mieliśmy w tym roku swojego reprezentanta w tychże klasach. Tuż po roczniakach, w klasie ogierków dwuletnich wystartował dobrze znany publiczności Narodowy Czempion Polski z ubiegłego roku, gniady El Medar (Morion – El Medonia/ Shanghai E.A.).  Nie zawiódł nas i w tym roku, wygrywając swoją klasę z notą 91.6 pkt.

Swój dzień miał siwy Złoty Medal (QR Marc – Złota Orda/ Pesal). Wspaniale zaprezentowany przez Artura Łojowskiego w klasie ogierów 7-letnich i starszych, daleko zostawił w tyle swoich konkurentów. Urzekł publiczność i sędziów swoją charyzmą i ruchem otrzymując 92.7 pkt z „dwudziestką” za typ na koncie. Bezkonkurencyjnie wygrywając swoją klasę zakwalifikował się do niedzielnych czempionatów.

Sobotnie klasy klaczy rozpoczęły się dość wcześnie. Tuż po godzinie 9.00 na ringu pokazały się klaczki roczne. W sekcji A – Artur Łojowski prezentował Pustynię Wiktorii (która zajęła 4-te miejsce), w sekcji B – Damę Dworu (również 4-te miejsce), natomiast w sekcji C dwie klaczki: Livornę (AJ Azaam – Liguria/ El Omari) z nr 21 oraz Protestę (AJ Azzam – Parmania/ Kahil Al Shaqab) z nr 23. Obydwie weszły do top five klasy. Livorna wygrała klasę i weszła do niedzielnych czempionatów, natomiast Protesta uplasowała się na miejscu 4-tym.

Po dekoracjach rozpoczęła się jedyna w tym roku klasa silnie obsadzona dziewięcioma 2-letnimi klaczkami. Złota Aura uplasowała się na drugim miejscu z notą 91.6 pkt, ustępując jedynie późniejszej Czempionce Polski, klaczce Abellia z Janowa Podlaskiego.

Po przerwie, klasę klaczy 4-6 letnich sekcji B, tzw.”klasę śmierci”, z notą 93.2 pkt wygrała spektakularnie ruszająca się kasztanowata El Bellisima (Ascot DD – Ekliptyka/ Ekstern). Klacz ta otrzymała sześć 20-dziestek, w tym dwie za typ, jedną za głowę z szyją oraz 3 za ruch. Drugą reprezentantką była siwa El Medida (Morion – El Medara/ Shanghai E.A.), która otrzymała łącznie 92.2 pkt, co niestety dało jej dopiero 4-te miejsce w klasie. Warto dodać, że cała piątka klaczy z tej klasy otrzymała noty powyżej 92 pkt.

W kolejnej klasie, klaczy 7-10, wystartowały trzy michałowskie wychowanki: Parantella (Kahil Al Shaqab – Palanga/ Ekstern), Mahira (Ekstern – Mata Hari/ Werbum) oraz El Medara (Shanghai E.A. – El Emeera/ Ekstern). Klasa należała do siwej, jabłkowitej  Parantelli, klacz zajęła pierwsze miejsce z notą 92.6 pkt, również otrzymując sześć „dwudziestek”.

Ostatnia klasa klaczy 11- letnich i starszych to „crème de la crème ” polskiej hodowli. Na ring weszło siedem dostojnych siwych dam. Wśród nich była nasza Zigi Zana (QR Marc – Zagrobla/ Monogramm), klacz o cudownym czarnym oku, pięknym rysunku głowy i niesamowitym ruchu. Klacz z wiekiem ubrała się w piękną hreczkę. Sędziowie mieli bardzo trudne zadanie, by wytypować tę najpiękniejszą wśród pięknych. Jednak to Zigi Zana, płynąc przez halę, zasłużyła na pierwsze miejsce w klasie, by w niedzielę stanąć w szranki o tytuł Czempionki Polski z dużo młodszymi od siebie koleżankami.

Na niedzielę czekali wszyscy: hodowcy i  właściciele koni, publiczność oraz goście zgromadzeni na loży VIP.

Dzień rozpoczął się od czempionatów klaczek rocznych. Złotą Czempionką została gniada Wencedora ze stadniny gospodarzy pokazu. Nasza Livorna zdobyła tytuł TOP Five czempionatu.

W czempionacie klaczek młodszych mieliśmy tylko jedną reprezentantkę, była to Złota Aura, która również zdobyła tytuł TOP Five.

 Więcej emocji przyniósł kolejny czempionat. Wśród ogierków młodszych wystartował nasz gniady El Medar, który ostatecznie zdobył tytuł Vice Czempiona Ogierków Młodszych, ustępując siwemu El Draco RA (Morion – El Medisa/ Shanghai E.A.) hodowli i własności Czesława Gołaszewskiego. Warto nadmienić, że El Draco RA to koń o czysto michałowskim rodowodzie. Serdecznie gratulujemy właścicielowi!

Chwila oddechu po dekoracjach czempionów i już za moment rozpoczął się kolejny czempionat. Na ringu zostało zaprezentowanych kolejno aż 12 klaczy starszych. Sędziowie bardzo długo i dokładnie przyglądali się kandydatkom. To było nie lada wyzwanie! Po podliczeniu głosów usłyszeliśmy wyniki.

Naszej hodowli Zigi Zana (QR Marc – Zagrobla/ Monogramm) została wybrana Drugą Vice Czempionką Polski, a kasztanowata El Bellisima (Ascot DD – Ekliptyka/ Ekstern) otrzymała tytuł TOP Five.

Ostatnim czempionatem rozegranym w Janowie Podlaskim był Czempionat Ogierów Starszych. Jedynym ogierem w tej kategorii wiekowej przywiezionym z Michałowa był 11-letni Złoty Medal.

Jeszcze chwila oczekiwania i podano wyniki.

Nie mogło być inaczej, sędziowie podjęli jednogłośną decyzję, by CZEMPIONEM POLSKI 2023 został Złoty Medal (QR Marc – Złota Orda/ Pesal)!

Nagrodę dla najlepszego prezentera otrzymał Artur Łojowski, a Stadnina Koni Michałów uzyskała tytuł najlepszego hodowcy Narodowego Pokazu.

Aukcja Pride of Poland

Za nami jedno z najważniejszych wydarzeń dotyczących koni czystej krwi arabskiej w Polsce. Doroczna aukcja Pride of Poland odbyła się w niedzielę 13 sierpnia, przynosząc w sumie 2 151 000 euro, w tym na kwotę 1 596 000 euro zostało wylicytowanych 5 koni ze Stadniny Koni Michałow. Z 22 koni oferowanych na tej aukcji, nowych właścicieli znalazło 14 z nich.

Lot 0 i pierwsza prezentowana podczas aukcji Wildona (Shanghai E.A. – Wilda/ Gazal Al. Shaqab) została sprzedana do Szwajcarii za 650 000 euro. Nie był to jednak rekord aukcji, ani rekord cenowy klaczy michałowskich.

Za spektakularną kwotę 810 000 euro została sprzedana klacz El Esmera (Sahm El Arab – Esmeraldia/ QR Marc) do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. O ile licytacja Wildony toczyła się dość leniwie, o tyle w przypadku El Esmery czuło się emocje i zabieganie o jej kupno.

PRIDE OF POLAND 2023

PRIDE OF POLAND 2023
Lp Imię Płeć Maść Rok urodzenia Pochodzenie Cena Kraj sprzedaży
1 WILDONA klacz siwa 2014 Shanghai E.A. - Wilda/ Gazal Al Shaqab 650 000 EUR SZWAJCARIA
2 EL ESMERA klacz siwa 2018 Sahm El Arab - Esmeraldia/ QR Marc 810 000 EUR ZEA
3 PESALINA klacz c. gniada 2018 El Omari - Parmania/ Kahil Al Shaqab 25 000 EUR POLSKA
4 WESPERA klaczka gniada 2020 Morion - Wogeza/ Equator 30 000 EUR BELGIA
5 FERRUM ogier skarogniady 2019 Morion - Ferrmaria/ El Omari 81 000 EUR SZWECJA

Poniedziałkowa aukcja Summer Sale również przyniosła bardzo dobry rezultat zarówno organizatorom, jak i Stadninie Koni Michałów.

Wylicytowano 17 z 22 (jedna klacz była wycofana jeszcze przed PoP) oferowanych koni, w tym aż 7 z oferowanych 9 koni z Michałowa znalazło nabywców.

Dwie najwyższe ceny uzyskane podczas Letniej Aukcji również należą do wychowanków michałowskiej stadniny; 75 000 euro to wynik klaczy APOLONIA, a 35 000 euro zaoferowano za klacz EDITORIA.

Emocje dotyczące sprzedaży trwały do samego końca aukcji. Po zejściu z aukcyjnego ringu klaczy Forla jako niesprzedanej okazało się, że licytujący uważał, że kupił ją za cenę, którą zaoferował. Była to pomyłka, ale organizator aukcji dopuścił ponowne pojawienie się klaczy na ringu, a licytujący tym razem zaoferował cenę wyższą i tym sposobem także i Forla znalazła nabywcę.

SUMMER SALE 2023

SUMMER SALE 2023
Lp Imię Płeć Maść Rok urodzenia Pochodzenie Cena Kraj sprzedaży
1 EDITORIA klacz siwa 2015 Ekstern - Editha/ Eden C 35 000 EUR HOLANDIA
2 FORGA klacz gniada 2019 Morion - Forgissima/ Vitorio TO 31 500 EUR PORTUGALIA
3 APOLONIA klacz siwa 2013 Ekstern - Argolida/ Grafik 75 000 EUR BELGIA
4 GOLSTERA klacz siwa 2017 Empire - Goltra/ Alert 18 000 EUR ZEA
5 LAMBADA klacz siwa 2016 Emerald J - Lawinia/ Ekstern 5 000 EUR POLSKA
6 EKAJA klacz siwa 2019 Morion - Ellena/ Ekstern 12 000 EUR HOLANDIA
7 FORLA klacz gniada 2015 El Omari - Formia/ Gazal Al Shaqab 10 000 EUR ZEA

 Łączny wynik finansowy SK Michałow z obydwu aukcji to 1 782,500 000 euro (PoP – 1 596 000 euro, Summer Sale – 186 500 euro).

 Serdecznie dziękujemy za kibicowanie naszym koniom w pokazowych zmaganiach i podczas obu aukcji, gratulujemy nabywcom naszych koni i życzymy im zarówno sukcesów pokazowych jak i hodowlanych.

Zdjęcia: Karolina Misztal i Sylwia Iłenda

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Więcej...