Home Aktualności Urodziny Emocji i Poganinki

Urodziny Emocji i Poganinki

POGANINKA (EL OMARI x PENTRA / POGANIN) i EMOCJA (MONOGRAMM x EMIGRACJA / PALAS)

Zdjęcia: Sylwia Iłenda i Karolina Misztal

Dzisiaj urodziny obchodzą dwie kasztanowate michałowskie piękności: 27-letnia EMOCJA i 7-letnia POGANINKA.

EMOCJA to córka dwóch koni, które odegrały kluczową rolę w historii michałowskiego stada; niezapomnianego kasztanowatego ogiera MONOGRAMM, sprowadzonego do Michałowa w celu odtworzenia wygasającego rodu ogiera KUHAILAN HAIFI or.ar. i doskonałej siwej klaczy EMIGRACJA po PALAS, założycielki bardzo cennej rodziny czempionów. Zarówno MONOGRAMM jak i EMIGRACJA pozostawili w Michałowie potomstwo, które przez lata dominowało na światowych arenach pokazowych, logicznym posunięciem więc było skojarzenie tych dwoje wybitnych przedstawicieli czystej krwi arabskiej. Chociaż EMIGRACJA najcenniejsze swe potomstwo dała po siwym ogierze EUKALIPTUS, to dwie pełne siostry po ogierze MONOGRAMM w najmniejszym stopniu nie zawiodły oczekiwań hodowców.

W 1994 roku na świat przyszła siwa ETENTA, matka wyhodowanego w Wielkiej Brytanii ogiera HS ETIQUETTE po efektownie umaszczonym, czysto egipskim ogierze SIMEON SADIK. Od 2010 roku klacz stanowi własność Athbah Stud z Arabii Saudyjskiej. Rok później urodziła się właśnie EMOCJA, która większość swojej kariery hodowlanej spędziła jako matka stadna w Michałowie. Najbardziej rozpoznawalnym potomkiem EMOCJI jest piękna gniada klacz EJRENE po ogierze GAZAL AL SHAQAB urodzona w 2004 roku. Po bogatej karierze pokazowej w barwach macierzystej stadniny EJRENE została sprzedana do Ajman Stud ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich za 440 tys. euro, zostając tym samym rekordzistką 43-ciej edycji aukcji Pride of Poland w roku 2012.

EJRENE (GAZAL AL SHAQAB x EMOCJA / MONOGRAMM)
Zdjęcie: Stuart Vesty

Podczas gdy EMOCJA większość swojej kariery w Michałowie spędziła na powiększaniu cennej linii żeńskiej wywodzącej się od klaczy MILORDKA, POGANINKA podbijała ringi pokazowe w kraju i za granicą. Do jej najbardziej znaczących sukcesów należą tytuły Złotej Czempionki Klaczy Młodszych i Najlepszego Konia Pokazu podczas Wiosennego Młodzieżowego Pokazu w Białce w 2017 roku oraz Srebrnej Czempionki Europy Klaczy Starszych w Weronie w roku 2019.

POGANINKA podczas Polskiego Narodowego Pokazu w Janowie Podlaskim w 2021 roku
Zdjęcie: Karolina Misztal

Sukcesy pokazowe klaczy nie dziwią nikogo kto zapoznał się z jej szlachetnym pochodzeniem. POGANINKA to nie tylko reprezentantka linii żeńskiej klaczy GAZELLA or.ar. lecz także wynik połączenia krwi dwóch fantastycznych michałowskich matek, klaczy EMBRA po MONOGRAMM i klaczy PENTRA po POGANIN. Poza ojcem POGANINKI, ogierem EL OMARI po ENZO, EMBRA pozostawiła w Michałowie bardzo cenną EMIRĘ po LAHEEB, natomiast ostanie urodzone w stadninie potomstwo jej matki PENTRY to rewelacyjna gniada PROTEKCJA po ogierze EKSTERN, ubiegłoroczna srebrna medalistka klaczy starszych Narodowego Pokazu w Janowie Podlaskim oraz Pokazu InterCup i EuroCup w Pradze.

Udana kariera pokazowa powinna iść w parze z sukcesami hodowlanymi, dlatego z niecierpliwością oczekujemy tegorocznego źrebięcia od POGANINKI po Młodzieżowym Czempionie Świata, ogierze MORION. Mamy nadzieję, że POGANINKA wraz z PROTEKCJĄ przedłużą tę niezwykle cenną dla Michałowa sublinię GAZELLI or.ar. Natomiast EMOCJA, jedna z trzech ostatnich „monogrammek” przebywających w stadninie, z racji zaawansowanego wieku cieszy się zasłużoną emeryturą wśród pozostałych michałowskich matron.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Więcej...